+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Renkli Resim Türleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Renkli Resim Türleri Nelerdir
  Renkli Resim Türleri


  Renkli Resim.jpg

  İnsanlar, tarihten önceki çağlardan beri çizdikleri resimleri boyamaya çalışmışlardır. Mağara hayatı yaşayan insanlar, topraktan elde ettikleri turuncu, kiremit kırmızısı ve siyah renklerle resimlerini boyamışlardır. Çinliler ve Mısırlılar, mavi, sarı, yeşil, kırmızı renkleri kullanmışlardır. Tüm renklerin boya olarak yapılması ve kullanılması Mezopotamyada görülmüştür. O devirde yapılan eserler hala renklerini korumaktadırlar.

  Mimarlık ve heykeltraşlıkta büyük bir üstünlük gösteren Yunanlılar, resim sanatında aynı başarıyı gösterememiştir. Fakat fresk duvar resimlerinden, Yunanlıların tüm renkleri kullandıkları anlaşılmaktadır. Yağlı boyanın bulunmasıyla renkli resim daha çok gelişmiştir. Topraktan, bitki ve madenlerden kimyasal yollarla yapılan bu boyalar, Rönesans devrinin başlarında büyük bir önem kazanmıştır.

  Resim yaparken değişik yapıda ve değişik özelliklerde boyalar kullanılır. Her boyaya uygun değişik resim teknikleri vardır. Her tür boyanın tekniğini ve özeliklerini tanımak ve ona göre çalışma yapmak gerekmektedir.

  * Kullanılan boyalara göre Renkli Resim türleri aşağıda gruplandırılmıştır.
  - Kuru boya ile resim
  - Pastel boya ile resim
  - Mumlu boya ile resim
  - Sulu boya ile resim
  - Guaj boya ile resim
  - Tutkallı boya ile resim
  - Yağlı boya ile resim 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Renkli resim türleri dediği zaman benim anladığım şey farklı boya türü ile yapılan renkli resimler kendi araların da tür oluşturduklarıdır. insan renkli resim çizmek istiyorsa bunu kuru boya , sulu boya, yağlı boya, pastel boya gibi boyalar ile yapabilir emin olun hepsi birbirinden farklı olur.
+ Yorum Gönder