+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda panoramik fotoğraflar nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  panoramik fotoğraflar nasıl yapılır
  panoramik fotoğraflar nasıl yapılır
  galata_polar_03.jpg


  Polar Panorama normalde pek ilgimi çeken bir fotoğraf tekniği değildi. Geçen hafta iş arkadaşım Yaşar konuyu açıp beraber bir kaç deneme yapana kadar. Ancak denedikten sonra çok keyifli olduğunu fark ettim ve buradan sizlerle de paylaşayım dedim.

  Bu teknik bana biraz “Küçük Prens” kitabını hatırlatıyor. Bu nedenle olsa gerek Polar panorama bazı kaynaklarda ”Little Planet” olarak da isimlendirilmiş. Temel mantığı, 360° derece olarak çekilmiş bir fotoğrafı dairesel biçimde birleştirilmesine dayanıyor. Sonuç olarak ortaya küçük bir gezegen gibi görünen bir fotoğraf çıkıyor.

  Nasıl Yapılır?

  Aşağıda kendi çektiğim bir fotoğraftan oluşturduğum Polar Panorama örneği bulunuyor. Bu teknik için ideal olan fotoğraf, 360º lik tam bir panorama fotoğraf olsa da geniş açı ile çekilmiş tek kare fotoğraftan da güzel sonuçlar alınabiliyor. Şimdi adım adım aşağıdaki fotoğrafı nasıl oluşturduğumu anlatayım.

  Vaktiyle Eminönü sahilinden çekmiş olduğum aşağıdaki Galata Kulesi fotoğrafını seçtim. Siz de arşivinizi kurcalayıp uygun bir manzara ya da internet üzerinden bulduğunuz bir fotoğrafla çalışabilirsiniz. Eğer 360º bir panorama fotoğrafı kullanmayacaksanız dikkat etmeniz gereken nokta fotoğrafınızın sağ ve sol kenarlarının birbirine benzer detay ve renk tonlarına sahip olması gerektiği.

  Eğer bunu sağlamazsanız fotoğraf dairesel hale geldiğinde birleşim yerinde gözü rahatsız eden çizgisel hat oluşacaktır. Gördüğünüz gibi benim Galata Kulesi fotoğrafımın sağ ve sol kenarları farklı ışık ve detaylara sahip. Bu yüzden üzerinde biraz işlemle iki kenarı birbiriyle benzer hale getirdim. Yaptığım işlem sol kenarı kopyalayıp sağ tarafa (tabi biraz photoshop işçiliğiyle) yapıştırmak.

  Bu işlem sonrası fotoğraf yukarıdaki hale dönüştü. Sağ ve sol kenar birleştiğinde, birleşim yeri neredeyse hiç göze batmayacak. İkinci adım olarak fotoğrafımızı aşağıdaki gibi alttan ve üstten keserek panoramik hale dönüştürüyoruz. Bu işlemi Photoshop’ta “crop tool” ile yaptım.

  Şimdi elimizde aşağıdaki gibi panoramik bir fotoğraf oldu.

  Bu aşamadan sonra fotoğrafımızı kare haline getirmemiz gerekiyor. Bunun için menüden sırasıyla: image/image size’ı tıklayın. Açılan pencerede öncelikle “Constrain Proportion” bölümündeki seçimi kaldırın. Daha sonra “Pixel Dimensions” bölümünde “Height” kutusundaki değerin aynısını “Width” kutusuna girip “OK” butonunu tıklayın.

  Bu işlemi gerçekleştirdiğimizde aşağıdaki gibi deforme olmuş bir fotoğrafla karşılaşacaksınız. Merak etmeyin doğru yoldayız.

  Bundan sonraki adımda fotoğrafımızı ters çevirmemiz gerekiyor. Bunun içinse yine menüden sırasıyla: image / image rotation / flip canvas vertical‘ı tıklıyoruz.

  Bu işlemden sonra da aşağıdaki fotoğrafı elde ediyoruz.

  Şimdi yapacağımız işlem ile Polar Panorama fotoğrafımızı elde edeceğiz. Aşağıda gördüğünüz gibi menüden sırasıyla filter / distort / polar coordinates‘i tıklıyoruz.

  Açılan pencerede “Rectangular to Polar” ı seçip “OK” diyoruz.

  Bu işlemden sonra fotoğrafımız aşağıdaki hale dönüşüyor. Fark ettiğiniz üzere ufak tefek düzenlemelere ihtiyaç var. Kompozisyonun önemli öğesi olan Galata Kulesi aşağıda kalmış, gökyüzündeki boşluk da biraz fazla gibi.

  Bu nedenle fotoğrafı biraz çevirip çerçeveyi biraz daralttım. Böylece fotoğrafımız aşağıdaki nihai halinde dönüştü.

  Fikir vermesi açısından aşağıda internet üzerinde rastladığım iki örneğini ekledim. 2. Hatice
  Bayan Üye

  Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte cep telefonlarının fotoğraf çekim kalitesi yükselmekte ve çekim teknikleri geliştirilmektedir. Bu tekniklerden biri de panoramik fotoğraftır.
+ Yorum Gönder