+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelik Belirtileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sazan
  Yeni Üye

  Hamilelik Belirtileri
  Bu soruyu kendinize ne zaman sorarsanız sorun aklınızda bulunsun: cevap almak kolay, ancak bu cevabı almak için harekete geçilmeli.
  Sorunun cevabını nasıl alacaksınız?
  Bazı belirti ve bulgular size bu sorunun cevabının "evet" olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Bunlar:


  • Beklenen adetin başlamaması
  • Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması)
  • Memelerde dolgunluk, hassasiyet, memeucunda koyulaşma, memebaşında karıncalanma hissi
  • Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet
  • Bulantı ve bazen kusma
  • Yorgunluk, uykuya eğilim, başdönmesi
  • Sık idrara çıkma
  • Vajina salgılarının artması

  Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin bir gebelik varlığını göstermezler, zira başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir.
  Kesin cevabı nasıl alacaksınız?
  GEBELİK TESTLERİ
  Gebelik rahimde (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır.
  Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani ß-HCG ölçümü yapılır.
  İdrar testleri:
  Kanda ß-HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu ß-HCG'nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır.
  Eczanelerde ya da evlerde hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50'lerde olabileceğini göstermektedir ("Hata" genellikle testin hassasiyetinin düşük olması nedeniyle varolan bir gebeliği saptayamaması şeklinde olmaktadır. Ancak tam tersi de mümkündür).
  Laboratuvarda uygulanan idrarda gebelik testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verebilmektedir. Bu testler daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir.
  Kan testi (beta HCG):
  İdrar testleri ß-HCG'nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG'nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.
  ULTRASONLA GEBELİK TANISI
  Adet gecikmesi bir haftayı geçtiğinde gebelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonla gebelik tanısı konabilir. Abdominal (karından bakılan) ultrasonla ise adet gecikmesi en az 10 gün olmalıdır.
 2. NAZLI
  Bayan Üye

  Hamilelik belirtileri


  Birçok evli kadının zaman zaman ikilemde kaldığı bir konudur hamilelik, kadın kendine sorar acaba hamile miyim? Bu sorunun cevabını öğrenmek çok basittir. Fakat ilk olarak bulgulardan bahsedelim:

  Adet gününüz geçmişse yada miktarı geliş zamanı değişikse,
  Meme uçlarında kaşınma hissediyor ve memelerde sertleşme varsa,
  Mide bulantısı şikayetleriniz varsa,
  Kendinizi daha yorgun hissediyor ve sık sık başınız dönüyorsa,
  İdrarınız normalden daha sık geliyorsa

  Gebe kalmış olma ihtimaliniz yüksektir.


  Bu tür bir durumla karşılaşan kadının yapması gereken ilk olarak evde rahatlıkla uygulayabileceği gebelik testi olmalıdır. Fakat bu durum sizi tatmin etmeyebilir, daha kesin bir çözüm için ultrasonda gebeliğinizi görebilirsiniz.


  hamilemiyim

  Uzun süredir bebek hayali kuruyor ve bu bulguları vücudunuzda yaşıyorsanız, eşinize durumdan bahsetmeden hamilelik testlerini uygulayabilirsiniz. Böylece olası ters bir yanlış haberi de engellemiş olursunuz. Bu tür testler hemen her eczanede bulunmaktadır ve gayette ucuzdur. Eşinizi hayal kırıklığına uğratmamanız adına bu önemli bir noktadır. Hem sonucu siz bildiğiniz zaman müjdeyi vermekte son derece keyifli olacaktır.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Gebelik Belirtileri Kısaca  1. Adetin gelmemesi (amenore)
  2. Bulantı ve kusma
  3. İdrar yakınmaları
  4. Yorgunluk
  5. Fetal hareketlerin algılanması
  6. Göğüslerde birtakım değişiklikler
  7. Vaginal mukoza renk değişikliği
  8. Artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesidir.

+ Yorum Gönder