+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Göğüs Ucu Çatlakları Meme Ucu Çatlağı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Göğüs Ucu Çatlakları Meme Ucu Çatlağı
  Göğüs Ucu Çatlakları

  Emzirmenin ilk haftalarında cildi ince, nazik olan annelerin meme başlarında çatlaklar görülebilir. Emzirmeyi bir işkence du-rumuna getirebilecek kadar ağrı yapan bu çatlaklar, meme başı-nın tepesinde ya da kökündedir. Daha önce de söylediğimiz gibi, temizlik yanında bu çatlakların oluşmasını engelleyecek başka önlemler de vardır. Sözgelişi; çocuk memenizin başıyla oynar, onu ısırır ya da çiğner. Bunu önlemek için memeyi çocuğun ağ-zından çekip bir iki dakika sonra yeniden vermeniz uygun olur.

  Memeyi çocuğun ağzından zorla çekip çıkarmaya çalış-mayınız. Bunun için çocuğun ağzını biraz bastırınız. Bu şe-kilde bebeğin ağzına hava dolar ve meme ucunu kendi-liğinden bırakır. Eğer çocu-ğunuzun ağzından memenizi zorla çekerseniz bu da meme başındaki çatlakları çoğaltır. Daha önce de değindiğimiz gibi, gereğinden fazla süre emzirmeyi sürdürme de me-me çatlaklarının oluşmasında rol oynamaktadır.

  Meme çatlağının bir an önce iyileştirilmesi, o memenin dinlendirilmesiyle sağlanabilir. Tedavi sırasında meme ya pompayla sağılır ve çıkan süt çocuğa verilir ya da suni meme uçları uygula-narak çocuğun emmesi sağlanır. Meme çatlağının büyüklüğü ve derinliğine göre çocuk 2-5 gün emzirilemez. Bu arada doktorun önereceği uygun bir kremin kullanılması da yararlı olur. Meme ucu düzeldikten sonra ilk seferde çocuk en çok 6-8 dakika kadar emzirilmelidir.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Siz bebeği emzirdiğiniz zaman göğüs uçlarında çatlaklıklar olmuşşsa öncelikle bebeğin ağzına vermeden önce iki damla damlatın ve o süt aktığı zaman göğüs ucuna sürün çok iyi gelir.
+ Yorum Gönder