+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Kansere Yakalanmış Bayan Çocuk Sahibi Olabilirmi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kansere Yakalanmış Bayan Çocuk Sahibi Olabilirmi








  Kanser hastalığına yakalanmış iseniz ve hamile kalmak gibi bir düşünceniz varsa bunu hemen aklınızdan çıkarın eğer hamile kalırsanız ve kanserle mücadele ediyorsanız emin olun sizdeki kanser çocuğunuza geçer. Buda sizi en üzen şey olacaktır.​

  Genel olarak genç yaşlarda yakalanılan meme, lenf, testis kanserlerinde erken teşhis aşamasında, yumurta veya spermlerin dondurulması (Vitrifikasyon: Hızlı Dondurma Yöntemi) ile çocuk sahibi olunabiliyor. Kanser tedavisinde kemoterapi veya radyoterapi uygulanan hastaların kısır kalması nedeniyle, çocuk sahibi olmak için tek çözüm olan Vitrifikasyon yöntemi, gelişmiş ülkelerin yanı sıra, Türkiye’de de uygulanıyor.
  Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Yardımcı Üreme Teknikleri Yöneticisi Uzm. Dr. Engin Enginsu, genç yaşta en çok rastlanan meme, lenf, testis kanserlerinde erken teşhis aşamasında onkologların, kemoterapi ve/veya radyoterapi tedavisinden önce hastalarına mutlaka kısırlık hakkında bilgi vermesi gerektiğini belirtiyor.
  Dünyada ve Türkiye’de kanser hastalarının yüzde 50’sinin üreme sağlığı ya da üremeyi korumaya yönelik teknik olanaklardan haberi olmadığının altını çizen Uzm. Dr. Engin Enginsu, günümüzde kansere yakalanan hastaların yüzde dördünün 35 yaşın altında olduğunu ifade ediyor.
  Uzm. Dr. Engin Enginsu, kanser tedavilerinde son 25 sene içerisinde beş yıllık yaşam şansının yüzde 56’dan yüzde 64’e yükseldiğini, meme kanserinde bu oranın yüzde 90’lara ulaştığını ve çocukluk dönemi kanserlerinde ise bu oranın yüzde 6’dan yüzde 75’lere yükseldiğini açıklıyor.
  Uzm. Dr. Engin Enginsu: İyileşen hastalar daha sonra anne-baba olmayı istediklerinde, kanser tedavileri nedeniyle kısır kaldıklarını öğreniyor. Erken teşhiste onkologların, hastalarına sperm ve yumurta dondurma işlemini (Vitrifikasyon) önermesi büyük önem taşıyor.







 2. Eleman
  Devamlı Üye





  Kansere yakalanmış bayan kanser tedavisi olduğu sürece çocuk sahibi olmamalı çünkü kanser çok ağır tedavi gerektiren bir hastalık bu tedaviyi gören kadın hamile kaldığı takdirde çocukta etkilenecek ve sağlıklı doğmayacaktır. tedavi bittikten ve tamamen iyileşildikten sonra gebe kalınabilir ama tedaviye başlamadan önce yumurta dondurma işlemi yapılmışsa o yumurtalar döllendirilip rahme bırakma yöntemi ile gebe kalabilir.




+ Yorum Gönder