+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelikle İlgili Hurafeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hamilelikle İlgili Hurafeler
  Hamilelikle İlgili Hurafeler  Şehir efsanelerine en çok rastlanan konulardan biri hamilelik. Pek çok anne adayı hamile kalınca hayatına bazı kısıtlamalar getirir. Bu kısıtlamalarının bazılarının hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Sağlıkla ilgili pek çok konuda kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler kimi zaman hayatı zorlaştırıyor. Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi Şefi Dr. Bülent Urman, hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışları açıklıyor.

  Hamileler Saç Boyatamaz

  Bebek beklerken saç boyatmanın zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

  Hamileler Güvenlik Kapılarından Geçmemeli

  Güvenlik kapılarında metal detektörler vardır. Herhangi bir röntgen ışın söz konusu değildir. Bu nedenle güvenlik kapılarından geçmenin sakıncası yoktur.

  Hamilelikte Yolculuk Yapmak Sakıncalıdır

  Hamilelerin son dört haftaya kadar otomobil kullanmalarında sakınca yoktur. Emniyet kemerlerinin mutlaka bağlı olması gerekir.
  Havayolu ile seyahat edecek olan hamilelere 26'ncı haftadan sonra sakıncalı olmadığına dair doktor raporu gerekir. Uçak yolculuğunun üç saatten daha kısa olduğu durumlarda ve hamilelikle ilgili herhangi bir risk faktörü yoksa yolculuk sırasında hareket, bol sıvı alınması ve baldır egzersizleri yeterlidir. Daha uzun yolculuklarda bunlara ek olarak varis çorabı giyilmesi gerekir.
  Deniz yoluyla seyahat edecek olan hamilelerde özellikle ilk üç ay içinde bulantı ve kusmaların artabileceği bilinmelidir. Bunun dışında deniz yoluyla seyahat etmek sakıncalı değildir.

  Hamilelikte Cinsel İlişki Sakıncalıdır

  Kanama veya erken doğum tehdidi gibi durumlar olmadığı takdirde hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı değildir. Daha önceleri son ayda cinsel ilişki sakıncalı bulunurken son yapılan çalışmalardan elde edilen veriler cinsel ilişkinin doğuma kadar olabileceğini ve hatta gebeliğin son ayında ilişkide bulunan gebelerde zaman aşımının daha az olabileceğini göstermektedir.
  Hamilelik sırasında orgazm olmanın erken doğumu başlatacağı şeklindeki inanç ise tamamen yanlıştır.

  Hamile Hem Kendisi Hem Bebeği İçin Yemeli

  Gebelikte beslenme kuralları gebe olmayan kadınlardaki sağlıklı beslenme gibidir. Bebeğin gelişimi için gerekli olan üç ana yapı taşının dengeli olarak alınması gereklidir. Bunlar protein, kalsiyum ve vitamin-mineral gruplarıdır. Vejetaryenlerde hamilelik seyri genellikle normaldir. Kırmızı et yenmesi şart değildir. Tavuk ve balık, kırmızı etin yerini tutabilir. Balık haftada iki defa yenebilir. Denizde uzun süre yaşayan ve etlerinde bazı ağır metalleri biriktiren büyük balıklar sık yenmemeli. Kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünlerinin bebeğin kemik gelişimini karşılamaları için yeterli miktarda alınmaları gerekir. Çoğul gebeliklerde bu miktar artar. Gebelik sırasında günde 1-2 bardak açık çay, 1 bardak kahve ve 1 bardak kola içilebilir. Sosyal bir ortam olduğunda az miktarda alkol alınmasının bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Pişmiş olarak şarküteri yenmesinin zararı yoktur. Çiğ ve az pişmiş etten uzak durulmasında yarar vardır. Sushi yenebilir.

  Cep Telefonu, Bilgisayar ve Mikrodalga Fırın Kullanmak Zararlı

  Hamilelik sürecinde cep telefonu ile konuşmak, bilgisayar veya mikrodalga fırın kullanmak sakıncalı değildir. Gecen yil yayinlanan bir calismada cep telefonunu asiri kullanan gebe kadinlarin cocuklarinda ileri yaslarda davranis bozukluklarina daha fazla rastlandigini gösteren bir calisma yayinlanmistir. Bu calismaya dayanarak gebelik sirasinda cep telefonlarini asiri kullanmamak ya da kulaklıkla kullanmak doğru bir tutum olacaktır.

  Hamile Spor Yapabilir mi?

  Spor yapılmasının gebeliğin seyrini olumsuz olarak etkilediğine dair herhangi bir kanıt yok. Riskli hamilelik (kanama, erken doğum, çoğul gebelik, yüksek tansiyon, kalp hastalığı vs) olmadığı takdirde spora devam edilebilir. Yer hareketleri, hafif ağırlık çalışmaları, yüzme, tenis gibi sporlar, koşu bandı, bisiklet, kürek çekme yapabilir. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Hamilelik hiç bir şekil de annenin hayat şartlarını kısıtlamaz onun için kesin olarak bilinmeyen şeylere inanmamak gerekir örnek verecek olursak hamile olan kadınlar araba süremezler denilmektedir kesinlikle böyle bir şey yoktur son dört haftaya kadar araba sürebilir.
+ Yorum Gönder