+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Gebelikte Nefes Alma Egzersizleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gebelikte Nefes Alma Egzersizleri
  Nefes Alma Egzersizleri:


  Nefes alma egzersizleri için gebeliğin dördüncü ayından itibaren doğuma kadar günde en az bir kez 15-20 dakika ayırmak yeterlidir. Bunun için; Rahat bir yere oturup bağdaş kurabilirsiniz. Otururken kuyruk kemiğini zedelememek ve kalça, bel ağrılarını önlemek için kalçanızın altını bir yastıkla destekleyebilirsiniz. Yapılacak egzersizleri bu konuda uzman birinden öğrenebilirsiniz. Nefes egzersizini nasıl yapacaksınız? Bunun için;
  Burundan nefes alıp ağızdan verin.
  Dudaklarınızı hafif büzerek üfler tarzda nefesinizi verin. Üflediğiniz nefesin sesini duymalısınız.
  Nefes alıp verme işlemi sırasında içinizden yavaşça dörde kadar sayın ( bu işi sizin için eşiniz de yüksek sesle yapabilir). Egzersizler ilerledikçe nefes alma kapasiteniz artacağından sayma işlemini artırabilirsiniz (beş, altı, yedi).
  Nefes alırken önce karnınızı sonra ciğerlerinizi nefesle doldurun. Karın solunumu yaparken nefesinizin karın duvarlarını gerdiğini hissedin. Karın solunumu gebelikte oluşan kabızlık sorununuzu çözmenize faydalı olur.
  Nefes verirken karnınızdan dizinize kadar olan bölgedeki kasların çişinizi yapıyormuş gibi gevşemesini sağlayın.
  Nefes alma egzersizleri sırasında ortam gürültüden uzak olmalı; ayrıca gözleriniz kapalı ve sadece yaptığınız işe konsantre olmalısınız.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Nefeş çalışmalarının gebelikte yapılması anneye büyük yarar sağlayacaktır. Nefes alıp verme çalışmalrı nasıl yapılmalıdır. Öncelikle bağdaş kurulmalı burundan derin nefes alınıp ağızdan üfler şekilde verilmelidir. Bu egzersize günde 15 20 dk zaman ayrılmalıdır.
+ Yorum Gönder