+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Disparoni Nedir Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Disparoni Nedir Tedavisi
  Disparoni Nedir Tedavisi

  Cinsel ilişki esnasında kadının geçici bir zaman için ya da sürekli olarak ağrı duyması durumudur. Cinsel tatminin önünde çok büyük bir engeldir.Kadınların yaklaşık %15'i bu rahatsızlığı zaman zaman yaşar, %1-2 kadında ise sürekli bir disparonia durumu söz konusudur. Cinsel yönden aktif hemen her yaştaki kadını etkileyebilir. Disparonide etkilenen organlar vajinal kaslar, hymen, bazı durumlarda rahim ve beyindir.

  Cinsel aktivite esnasında ya da öncesinde genital bölgede yaşanan ağrı olarak tanımlanır. Bu ağrı zaman zaman ilişki sonrasında da görülebilir. Ağrının şiddeti ilişkiden ilişkiye ya da pozisyona göre değişkenlik gösterebilir.

  Yüzeyel ve derin disparonia olarak 2 ana başlık altında incelenir. Yüzeyel ya da eksternal disparonia da ilişki esnasında sürtünmeye bağlı olarak yanma ya da kuruluk hissi bulunur. Yetersiz ıslanma sonucu ortaya çıkar. Önsevişmenin uzun tutulması yolu ile doğal kayganlığın sağlanması ya da bazı kayganlaştırıcı jellerin kullanılması sorunu giderebilir.Yüzeyel disparoniye bazı enfeksiyonlar (özellikle mantar) neden olabilir. Bu yüzden detaylı bir jinekolojik muayene gerekir.

  Derin disparonia ise ilişkinin kuvvetli anlarında derin penetrasyon esnasında duyulan ağrıdır. Bu ağrıya derin penetrasyon esnasında basınca duyarlı olan iç organların normal cevabı neden olabilir. Bu durumda derin penetrasyondan kaçınılmalıdır. Kadının derin penetrasyonu kontrol edebildiği cinsel birleşme pozisyonları bu sorunun giderilmesine yardımcı olabilir. Eğer sorun ısrarcı ise jinekoloji konsültasyonu faydalı olabilir. Bu gibi durumlarda altta yatan neden bir enfeksiyon ya da endometriozis olabilir.

  Nedenleri
  Bunlar fiziksel ya da psikolojik kökenli olabilir.
  Fiziksel nedenler:

  Genital organlarda enfeksiyon
  Geçirilmiş operasyon ya da radyoterapi gibi nedenlere bağlı nedbe dokusu
  Epizyotomi nedbesi
  Myom ya da diğer rahim tümörleri
  Endometriozis
  Normalden daha kalın kızlık zarı
  Ürethrada (mesanenin vajinaya açılan kısmı) zedelenme
  Yetersiz kayganlık
  Menopoz sonrası olduğu gibi hormon yetersizliğine bağlı vajinal kuruluk
  Psikolojik nedenler

  Gebe Kalma korkusu
  Gebelik esnasında bebeğe fiziksel zarar gelebileceği korkusu
  Yetersiz önsevişme neticesinde
  Cinsel tecrübe ve bilginin yetersiz olması
  Daha önceden geçirilmiş seksüel yaralanma ya za psikolojik travma
  Partnere karşı geçici isteksizlik
  Olarak sayılabilir. Ayrıca stress, yeni geçirilmiş ya da henüz devam eden hastalık hali, yorgunluk gibi durumlar riski arttırabilir.

  Tedavi
  Disparonia tedavi edilmediği taktirde kişisel ilişkilere zarar veren, cinsel deneyimlerden keyif almayı engelleyen ve uzun dönemde kişinin kendine olan saygısını zedeleyen bir durumdur. Tedavide asıl amaç altta yatan fiziksel veya psikolojik nedenleri gün ışığına çıkarmak ve bu faktörleri ortadan kaldırmaktır.

  Tedavi amaçlı günde 3-4 defa tekrarlanan 10-15 dakikalık ılık oturma banyoları hassasiyeti ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Cinsel ilişki esnasında allerji yapmayan bebe yağı gibi kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Hekim kontrolü altında vajinayı genişletmeye yönelik egzersizler ya da cerrahi girişimler yapılabilir. Disparoninin tedavisinde en etkili yönemlerden biriside değişik birleşme pozisyonları deneyerek en az ağı verenini bulmaya çalışmaktır.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Disparoni kadının cinsel ilişki sırasında kadının sürekli olarak ağrı duyması durumudur. Bu durum cinsel yönden tatmin olmayı engeller. Cinsel yönden aktif olan hemen her yaştaki kadını etkileyebilmektedir. Kadının cinsellik sırasında kendini kasması ile oluşan ağrılardır.
+ Yorum Gönder