+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Kürtaj Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kürtaj Nasıl Yapılır
  Kürtaj Nasıl Yapılır?

   Günümüzde vakum aspirasyon yöntemi ile kürtaj yapılmaktadır. Bu yöntemde kullanılan aspirasyon vakum sistemi karmen kanülü olarak isimlendirilir. Kullanılan plastik uçlar tek kullanımlıkdır tekrar kullanılamaz.
   Rahim ağzının görünebilmesi için vajinal spekulum yerleştirilir. Vajina ve rahim ağzı özel bir solüsyonla silinir. Rahim tek dişli adı verilen bir aletle çekilerek düz hale getirilir.
   Buji adı verilen aletle, gebelik haftasının büyüklüğüne göre rahim ağzı genişletilir. Daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hamilelerde bu dilatasyon bazen gerekli olmamaktadır.
   Dilatasyon (Rahim Ağzı Genişletilmesi) ardından steril olan ve özel boyutlarda olan plastik kanüller ile rahim ağzından girilerek rahim boşluğuna ulaştırılır. Kanülün ucu özel olarak üretilmiş vakum yaratan özek enjektöre monte edilir. Enjektör basınç yaratarak rahim içindeki maddeyi emerek temizler. Bu yöntem ile eski keskin metal küretler ile yapılan müdahelerin olumsuz sonuçlar en aza indirilmiştir.
   Rahim içi temizlendikten sonra tek dişli çıkartılır. Çıktığı yerdeki kanama gazlı bez ile tamponlanarak kanama durdurulur. Vajina steril solüsyonla temizlenerek spekulum çıkartılır.
   Hasta kaldırılmadan, rahim içerisinde parça kalıp kalmadığının anlaşılması için ultrasonografi ile kontrol edilir.
   Anestezi sonrası ağrılarının en aza indirilmesi için ağrı kesici iğne vurulur. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Kürtaj günümüzde vakumlama işlemi veya kazıma tekniği ile yapılmaktadır. Kürtajda kullanılan keskin uçlar tek kullanımlıktır. Buji denilen bir alet ile rahim gebelik haftasına uygun olarak genişletilir ve bebek alınır. Kürtaj işlemi sırasında genel anestezi yapılabileceği gibi bölgesel uyuşturma da yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder