+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelik Sürecinde Egzersiz Çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hamilelik Sürecinde Egzersiz Çeşitleri
  Hamilelik Sürecinde Egzersiz Çeşitleri

  Yoga: Hamilelik döneminde yoga yapmak rahatlamanıza ve derin nefes almanıza yardımcı olacaktır. Yoga vücudunuzdaki bütün toksinlerin temizlenmesine ve aylar süren hamilelik, labor, doğum ve annelik döneminde fiziksel bir düzenlemeye neden olur. Vücudu ve zihni dinlendirerek sizi stressiz bir çevreyle tanıştırır. Hamilelik sürecinde yogayla ilgili tüm yapılması ve yapılmaması gerekenleri size öğreten doğum öncesi yoga kursları vardır.
  Yürüyüş: Doktorunuzun size önerdiği egzersizlerin hiçbirini yaparken rahat edemiyorsanız, en azından her gün kesinlikle yürüyüş yapmalısınız. Yürüyüş yapmak vücudunuzdaki kan akışını normal değerlerde tutup sizin sağlıklı bir hamilelik geçirmenize ve bebeğinizin de daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacaktır.
  Yüzme: Yüzme hamilelik döneminde yapılabilecek harika bir egzersizdir, özellikle eğer ki ikizlere hamileyseniz. Su bütün ağırlığınızı dengelemeye, kaslarınızı uygun tonda tutmaya ve geliştirmeye, aynı zamanda da sizi güçlendirmeye yarar. Fakat suya dalış yapmak (scuba diving) kesinlikle kaçınılması gereken bir spordur.
  Kegel Egzersizi: Kegel egzersizi Pelvik kasları güçlendiren ve sizi doğum anına hazırlayan bir egzersizdir.
  Yavaş ve tempolu koşu: Düzenli olarak yavaş tempoda koşu yapma alışkanlığınız varsa, sadece eğer rahat ediyorsanız bu alışkanlığınıza devam edin. Gereksiz yere sizi yoracak fazla egzersizlerden kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca yavaş tempoda koşu yaparken bol miktarda su tüketmeye özen gösterin.
  Tırmanma ve gezi(hayk): Temiz havada yapılan tırmanma ve gezi bütün vücudunuzun çalışmasını ve tazelenmesini sağlar. Fakat oksijen eksikliğinden dolayı 10 bin feet’in üstündeki yüksekliklerden kaçınılmalıdır. Yüksek rakımlar (eğer alışkın değilseniz) egzersizin şiddeti nedeniyle vakitsiz labora neden olabilir.
  Kayak (karda ya da suda): Kar ya da su kayağı hamilelik sürecinde kesinlikle ama kesinlikle yapılmaması gereken sporlardır. Bu sporlar son derece tehlikelidir ve yere veya suya sert bir şekilde düşmenize ya da çarpmanıza neden olabilir.
  Karın egzersizleri: Hamileyken karın egzersizleri yapmayı düşünüyorsanız, genelde ilk üç aylık dönem için sakıncası olmayan bir egzersiz olarak görülür. Yine de egzersizler sırasında karnınıza etki eden gerilme ve basıncın çok olmaması gereklidir.
  Hamilelik egzersizleri hem hamilelik sürecinde hem de bebeğiniz doğduktan sonrası için oldukça faydalıdır. Hamileyken yapacağınız egzersizler için mutlaka doktorunuza danışmanız gereklidir, ilk üç aylık süreç çok kuvvetli bir tecrübe olabilir. Doktorunuz bu süreçte yapmanız gerek egzersizlerin nedenleri ve faydaları hakkında sizi bilgilendirecektir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hamilelik süresince çok ağır egzersizler önerilmez. Gebelik sırasında yürüyüş, yoga, hafif egzersizler, kegel egzersizi, karın egzersizleri, yavaş ve tempolu yürüyüşler yapılabilir. Hamilelik süresince yapılan egzersizler daha kolay bir gebelik süreci geçirmeyi sağlar aynı zamanda kolay bir doğumda sağlar.
+ Yorum Gönder