+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Yeni dogmuş bebek nasil beslenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yeni dogmuş bebek nasil beslenir
  Yeni dogmuş bebek nasil beslenir
  yenidogmusbebekk.jpg

  Yeni Doğan Bebeklerin Beslenmesi yeni doğan yavrunuzu beslemedeki amacınız bebeğin uygun bir hızla büyümesine ve sağlık sorunlarına yol açan gıda maddesi eksikliklerinden korunmasına yardımı olmaktır.
  Daha büyük bebeklerden farklı olarak, yeni doğmuş bebekler değişken bir diyete sahip değildirler. Emzirme yolunu seçmişseniz bebeğiniz anne sütü ile beslenecektir. Biberon kullanıyorsanız bebeğiniz, genellikle su ile karıştırılmış, özel işlemden geçmiş inek sütü, vitaminler ve minerallerden oluşan bir mama ile beslenecektir. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, sağlıklı bir bebeğin büyümek için gereksinme duydukları yalnızca süt ve sudur (bebeğiniz su istiyorsa).
  Kaynak ister anne sütü ister mama olsun, aşağıdaki unsurlar yeni doğan bir bebeğin temel diyetinin bileşenlerini oluşturmaktadır:
  Bir ana baba için beslenme ilkelerini anlamak her ne kadar yararlı olursa da, yeni doğan bir bebeğin diyeti basittir. Şayet bebeğinizi emziriyorsanız, bebek bilinen en eksiksiz besini alıyor demektir. Bebeğinize mama vermeyi yeğliyorsanız doktorunuz, onun gereksinmelerini karşılayacak besin maddelerini içeren bir mamayı salık verecektir. (Doktor ek olarak, diş erimesinin ortaya çıkmasını önlemek için florür dahil olmak üzere bir vitamin de yazabilecektir.)
  Ana babalar genellikle, bir bebeğin yeterince gıda alıp almadığının nasıl anlaşılabileceğini bilmek isterler. En iyi kural bebeğinize güvenmektir. O kendine ne kadar besin gerektiğini bilir. Memenizi ya da biberonu verdiğinizde bebeğiniz gerektiği kalan besini alacak, geride ne kadar kaldığına bakmayacaktır. Yeniden beslenme saati geldiğinde ise bebek ağlamaya başlar.
  Bir bebek yeterli besin almamışsa bunu kısa bir sürede anlarsınız. Siz kendisine daha fazla süt veya mama verene kadar ağlamaya devam eder, kendisine verilenden daha fazla besine gereksinmesi olan bir bebek geceleri daha fazla uyanacak ve beslenmeler arasındaki süreler uzayacağına daha da kısalacaktır. Dahası, bu bebekler sütlerini son damlasına kadar bitirecek ve yine de doymuş gibi görünmeyeceklerdir. Hatta bebeğin yumruğunu çiğnemeye çalıştığını da gözleyebilirsiniz.
  Bazı ana babalar bebeğe gereğinden fazla besin vermeye çabalama hatasına düşerler. Burada da bebek kendine gereken kadar besini alacaktır. Bebek emmeyi bırakınca, doymadığını düşünseniz bile onu yeniden emmeye zorlamayın.
  Bebeğinizin gerekli besini almakta olduğunun en iyi göstergesi kilo artışıdır. Bazı bebeklerin ağırlıkları yavaş, bazı bebeklerin hızlı artar. Bazen kilo artışının yavaş olması hastalığa bağlanır, ama bu genellikle yanlıştır. Doğal olarak yine de bu tür bebeklerin çocuk doktoruna ya da aile doktoruna daha sık gösterilmesi ve bir sorun bulunup bulunmadığının araştırılması yerinde olur. Bu bebekler bazen, onları daha sık beslerseniz kilo kazanabileceklerdir.
  Kural olarak, ortalama bir bebek ilk 3 ay süresince ayda 900 gram kadar kilo kazanırlar. Doğumda 3200 gram (yeni doğan bir bebeğin ortalama kilosu) kadar gelen çoğu bebek beşinci ayda kilosunu iki katına çıkarmış olur
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Yeni doğan bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız en iyi beslenme şeklidir ama biberon ile besliyorsanız inek sütü ve vitamin içeren yiyecekler vermelisiniz. Bebeğiniz için hangi yolu denerseniz deneyin onun için en iyi besin süt ve sudur.
+ Yorum Gönder


yeni dogmus bebek,  yeni doğan bebek resımlerı 2012