+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Sezeryanla Doğum Yaptıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Sezeryanla Doğum Yaptıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  Sezeryanla Doğum Yaptıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Odanıza yerleştirildikten sonra servis hemşiresi siz tam olarak kendinize gelene kadar belirli aralıklarla tansiyonunuzu ölçmek, nabzınızı saymak ve kanamanızı kontrol etmek amacıyla ziyaretinize gelir. Bir süre sonra doktorunuz da odanıza gelerek sizin ameliyat sonrası ilk değerlendirmenizi yapar. Daha sonra servis hemşiresine gerekli direktifleri vererek sizi ailenizle başbaşa bırakır.

  Sezaryen sonrası ilk gün zor geçebilir. Güçlü ağrı kesiciler kullanılmasına karşın ameliyat yerinizde ağrı duyabilirsiniz. Sabırlı olmalısınız. İkinci günden itibaren bu ağrı genellikle azalır.

  Ameliyat sonrası kendinizi hazır hissettiğiniz andan itibaren (genellikle 6-12 saat sonra) yatağınızdan kalkmaya çalışınız. İdrar yapma ihtiyacı hissettiğinizde servis hemşiresini haberdar ettikten sonra hemşire ve refakatçiniz yardımıyla önce yatakta doğrulunuz, baş dönmesi olmazsa yavaşça ayaklarınızı yataktan aşağı sarkıttıktan sonra yataktan kalkınız. Kendinizi iyi hissediyorsanız yavaş yavaş odanın içinde adım atmaya başlayınız. Ameliyatın ilk saatlerinde baş dönmeleri sık görüldüğünden başınız dönerse tekrar yatağınıza geri dönünüz. Gerekirse idrar yapma ihtiyacınız bir sürgü yardımıyla giderilebilir. Hareket etmeye başlamadan önce mutlaka servis hemşiresine haber veriniz.

  Doktorunuz aksini belirtmediği sürece 4-8. saat sonunda sıvı gıdalara geçebilirsiniz.

  Sabahın erken saatlerinde doktorunuz tekrar sizin yanınıza gelerek durumunuzu gözden geçirir ve ameliyat kesisine bakar, gerekirse ameliyat yerine konan sargı bezini yenisiyle değiştirmek suretiyle pansuman yapar.

  İkinci günden sonra en sık karşılaşılan problem gaz çıkaramama ve buna bağlı olarak karında şişkinlik ve ağrı oluşmasıdır. Bu problemler genelde ilk sezaryeni olanlarda daha az görülmesine karşın rahatsızlık verici olabilir. İlk önlem yeterince ve kendinizi iyi hissetttiğiniz her zaman dolaşmaktır. Gaz yapıcı gıdalardan kaçınınız. Eğer gaz şikayetleriniz şiddetli olursa doktorunuza mutlaka haber veriniz. Şikayetleri gidermek için çeşitli yöntemler mevcuttur.

  İkinci günün dolmasından sonraki bir zamanda normal beslenmeye başladıysanız, ateş, aşırı halsizlik gibi bir şikayetiniz yoksa, kendinizi iyi hissediyorsanız doktorunuz sizi taburcu eder (Bazı doktorlar daha geç taburcu etmeyi tercih eder). Tehlike işaretleri anlatıldıktan sonra ertesi gün ya da iki gün sonra dikişleriniz alınmak için gelmek üzere evinize gidebilirsiniz.  Uyulması Gerekenler

  Taburcu olduktan sonra ağır işler yapmaktan kaçınınız.

  Size verilen demir preparatlarını almaya devam ediniz.

  Bebeğinizi uygun bir şekilde emzirmeye devam ediniz.

  Dikişleriniz alındıktan sonra ("estetik dikişler" genellikle "kendiliğinden eriyen" materyalden yapılmıştır ve çıkarılması gerekmez) bir problem yoksa doktorunuz size banyo yapabileceğinizi söyleyecektir.

  Doktorunuz izin vermediği sürece ****** ilişkide bulunmayınız.
  Aşağıdaki durumlarda doktorunuzun size verdiği kontrol randevusunu beklemeden doktorunuzla irtibat kurunuz:

  Kanama: Kural olarak adet miktarınızı geçen kanamalar ilk günler normal olabilir ancak taburcu olduktan sonra kanamanın giderek azalması gerekir.

  Ateş: ateşiniz 38 derece üzerine çıkarsa

  Ağrı: ameliyat yerinde, karnınızda, bacaklarınızda, başınızda ya da vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı kesiciye cevap vermeyen bir ağrı ortaya çıkarsa

  Dikiş yeri: Dikiş yerinde aşırı kızarıklık, sızıntı veya akıntı

  Kötü kokulu akıntı 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Sezeryan doğum yaptıktan sonra öncelikle dikiş yerlerinize dikkat etmeniz gerek. Eğer dikiş yerinde enfeksiyon veya iltihaplanma gibi sorunlar olursa bu sizin sağlığınız acısından kötü olur.
+ Yorum Gönder


sezeryan doğum yaptıktan sonra,  sezeryanla dogum,  yeni sezaryan olanlar nelere dikkat etmeli