+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Diyabeti Olan Hamilelerin Bilmesi Gerekenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Diyabeti Olan Hamilelerin Bilmesi Gerekenler
  Diyabeti Olan Hamilelerin Bilmesi Gerekenler

  Diyabeti olan bir anne adayı olarak elbette ki bazı komplikasyonlarla karşılaşa*bilirsiniz, ama bunlarla mücadele etmenin yolunun sizden ve iyi bir ekip çalış*ması yapacağınız doktorunuzdan geçtiğini unutmayın. Doktorunuz gebeliğiniz boyunca diyabetin yakın takibi için ek olarak bir endokrinoloji uzmanı, diyetis*yen ve diyabet hemşiresi ile yakın temasta olmanızı isteyebilir.

  Diyabetinizin hamilelik sırasında mı oluştuğu yoksa önceden mi var olduğu te*davinin geleceği açısından önemlidir. Doğru bir tedavi programıyla hastalığını*zı kontrol altında tutabilir ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilir*siniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, kan şekeri seviyenizi kontrol altın*da tutmaya çalışmaktır. Bunun neden gerekli olduğunu biraz ayrıntıya girerek açıklayalım…  Diyabet, vücudun insülin üretmesi veya kullanması ile ilgili bir sorunla karşıla*şıldığı zaman ortaya çıkar. İnsülin, besinlerde bulunan glukozun vücut tarafın*dan kullanılmasını sağlayan bir hormondur. Glukoz ise, vücudun en önemli enerji kaynağı olan bir şekerdir. Vücut, yeterli insülm üretemediği veya insülini düzgün kullanmadığı zaman, kandaki glukoz seviyesi çok yükselir. Vücuttaki glukoz seviyesi çok yükseldiği zaman sağlık sorunları meydana gelir.

  Diyabet, özellikle hamilelik sırasında aşırı özen gösterilmesi gereken bir durum*dur. Hamile olmayan kadınlarda görülebildiği gibi, hamilelik sırasında da ilk de*fa görülmeye başlayabilir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Diyabeti olan anne adaylarının gebelikleri süresince daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Diyabeti olan anne adayları gebelikleri süresince hem kadın doğum uzamanı tarafından hemde diyetisyen ve diyabet hemşiresi ile sürekli bir iletişim halinde olması gerekmektedir. Diyabet gebelik sırasında mı yada daha önce var olan bir diyabet olması yapılacak tedavi yöntemlerini değiştirecektir.
+ Yorum Gönder