+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Epilepsisi Hastalığının Gebe Üzerindeki Riskleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Epilepsisi Hastalığının Gebe Üzerindeki Riskleri
  Epilepsisi Hastalığının Gebe Üzerindeki Riskleri


  Eğer epilepsiniz varsa, henüz hamile kalmadan önce doktorunuzla mutlaka gö*rüşmeli ve önlemleri en baştan almaya başlamalısınız. Çünkü biliyoruz ki, gebe*lik döneminde, epilepsisi olan kadınların % 25inde nöbetler azalır ya da kaybo*lur. Ne var ki kadınların % 25inde de nöbetler özellikle ilk trimesterde sıklaşabilir.

  Bu süreçte karşılaşabileceğiniz komplikasyonları, vajinal kanama ve plasentanın rahimden erken ayrılması olarak sıralayabiliriz. Suyunuzun erken gelmesi ve ha*milelikle bağlantılı olarak yüksek tansiyonla karşılaşmanız da olası durumlar arasındadır.

  Hamilelik sırasında gideceğiniz rutin doktor kontrollerinde kilonuzun ve tansi*yonunuzun ölçülmesinin yanı sıra, kan testi ile ilaç kan düzeyiniz takip edile*cektir.

  Epilepsisi olan bir hamile olarak nöbet geçirebilirsiniz; sakın gereksiz yere kor*kuya kapılmayın. Nöbetler zararlı ve tehlikeli olabilir ama bu durumdaki birçok kadının buna rağmen sağlıklı bebekler doğurduğunu da bilimsel verilerden bili*yoruz, o nedenle lütfen paniğe kapılmayın. Nöbetlerinizi mutlaka doktorunuza bildirin, tedavi önerileri de buna göre değişiklik gösterebilir. Eğer hamileliğini*zin son aylarında nöbet geçiriyorsanız, doktorunuz ultrason ile bebeğinizin du*rumunu kontrol etmek isteyebilir.

  Epilepsisi olan gebe, kendine iyi bakmalı  • Epiiepsi ilaçlarını aksatmadan kullanın
  • İlaçlarınızı aniden kesmeyin ve hekiminize danışmadan dozları ile oynamayın
  • Sağlıklı beslenin ve vitaminlerinizi düzenli alın
  • Düzenli egzersiz yapın ve stresinizi kontrol altında tutun
  • Yeterli miktarda uyuyun
  • Sigara, alkol kullanmayın 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Gebe kalmayı düşünen anne adayında epilepsi sorunu varsa gebe kalmadan önce mutlaka doktora başvurmalı ve gerekli önlemler gebelik öncesi alınmalıdır. Gebe kadınlarda epilepsi nöbetleri gebelik sırasında genellikle görülmese de bazı kadınlarda gebeliğin ilk evresinde epilepsi nöbetleri artmaktadır. Epilepsi sorunu olan bayanlar gayet sağlıklı bebeklere sahip olabilmektedir. Epilepsi sorunu olan bayanlar nöbet geçirecem kaygısı duymamalı genellikle gebelikte görülen nöbetler bebeklere zarar vermese de dikkatli olmakta yarar vardır. Gebelik süresince epilepsi için kullanılan ilaçları aksatmamaya dikkat edilmelidir.
+ Yorum Gönder