+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Sıcaklarda Hamilelik Dönemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sıcaklarda Hamilelik Dönemi
  Sıcaklarda Hamilelik Dönemi


  Aşırı Sıcaklarda Hamilelik

  Hamilelikte, hormonlardaki değişimlere ve kan akımındaki hızlanmaya bağlı olarak artan vücut sıcaklığının yanına bir de sıcak hava eklenince, hamilelik daha da sıkıntılı bir hal alabiliyor.

  Hamileler hamilleliğin her döneminde kendilerine dikkat etmelilerdir. Ancak yaz sıcaklarında daha çok dikkat etmelilerdir. Yeryüzüne ulaşan güneş ya da ultraviyole ışınlarının insan ve insan derisi için pek çok faydasının yanısıra gözardı edilemeyecek zararları da vardır. Yaşamın diğer dönemlerinde olduğu gibi gebelik döneminde de güneşten bilinçli şekilde yararlanılmalıdır.

  Günde en az 2,5 litre sıvı alınması gereklidir yazları. Ancak daha çok su tüketmenin yararları daha fazladır. bunun yanında meyve suyu gibi ürünler de yaz aylarında bol bol tüketilmeli, asitli gıdalardan uzak durulmalıdır.

  Aşırı sıcaklarda gebelerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli konuda besin zehirlenmeleridir. Özellikle yaz aylarında yiyecekler hızla bozularak, toksin ve bakteri oluşumuna neden olurlar. Açık yerlerde satılan ve temiz izlenimi vermeyen gıdaların tüketilmemesi oluşabilecek hastalıkların önlenmesinde önemli yer tutar.

  Yaz aylarında bol miktarda sıvı gıdalar tüketilmeli, terlemeyle vücuddan eksilen tuz ve su muhakkak alınmalıdır.

  Aşırı sıcakların ve nem oranındaki yükselişin hamileler için ciddi anlamda sağlık problemlerine sebep olabileceğine dikkat çeken Uzmanlar hamile bayanların fazla güneşin olmadığı saatlerde yüzmesini önerdi. Ayrıca sabah erken ve akşam saatlerinde çok yorucu olmayacak şekilde uzun yürüyüşler yapılabileceğini söylüyor..

  Ayrıca sık sık ve az beslenmeli, günlük sıvı alımı 3-4 litreye kadar artırılmalıdır 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Hamilelikte çoğu sorunlarla karşılaşırsınız. Hamilelik döneminde aşırı bunalma hissi olur buna sıcaklarda eklenirse sıkıntı çekeceğiniz anlaşılır.
+ Yorum Gönder