+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?
  Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?


  Gebelik, vücut dengesini değiştiren bir süreçtir. Bu dönemde birçok farklılık ve hastalık görülebilir. Bazen hafif bazen de şiddetli olabilen gebelik şikayetleri anne tarafından dikkate alınmalı ve izlenmelidir. Bu şikâyetlerinde arasında burun kanamaları da vardır.

  Gebeliğin yol açtığı vücuttaki hormonel değişimler, burun kanamasına yol açabilir. Artan kan hacmi, solunum yollarının da kanlanmasına neden olacaktır ve doğal olarak burun kanayabilir hatta burunda ödem oluşabilir. Hamilelikte burun kanaması genellikle 2 ay sürer, nadir olarak da tüm gebelik boyunca gerçekleşebilir. Uzun süren ve yoğun burun kanamalarında mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır. Gebelikte gerçekleşen ciddi burun kanamalarında ilaç tedavisi uygulanır.

  Burun kanamaları en çok sigara içen annelerde, kuru, soğuk ve kirli havalarda, bazen de beslenme yetersizliklerde görülür. Bu yüzden uygun hava şartlarına dikkat edilmeli. Çok soğuklarda dışarı çıkılmamalı, kirli havalarda durulmamalı ve mümkünse ortamın havası nemlendirilmelidir. Aynı zamanda vitamin yönünden zengin sebze ve meyvelerle beslenileli ve bol su içilmelidir. Burun kanamalarında hafifçe tampon yapmak ve oturur pozisyonda durmak her zaman faydalıdır. Genellikle 5-10 dakika içerisinde kendiliğinden durur. Burnun suyla yıkanmasından ve sümkürmekten kaçınılmalıdır. Bunun dışında buruna vazelin sürülebilir ya da tuzlu su spreyleri de kullanılabilir. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Gebelik döneminde bir çok hastalığa rastlanıla bilir. Bazen hafif bazen ise şiddetli geçen gebelik şikayetleriBu şikayetler annenin dikkate alması gerekli ve tedavi olması gerekli. Bu şikayetler arasında burun kanaması da olabilir. Burun kanaması genelde ilk iki ayda olur bazen de gebelik boyunca devam edebilir. Burun kanamaları sigara kullanan annelerde, soğuk ve kirli havalar da görülür.
+ Yorum Gönder