+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Gebelikte Kalp Çarpıntısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Gebelikte Kalp Çarpıntısı
  Gebelikte Kalp Çarpıntısı
  gebeliktekalparpnts1.jpg

  Hamilelikte kalp çarpıntısı nedenleri farklı etkenlere bağlı olabilir. Eğer sürekli bir kalp çarpıntısı yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir uzman hekime mutlaka görünmenizde fayda var.

  Şimdi sizlere uzmanların açıklamış olduğu gebelikte kalp çarpıntısı ve nedenleri hakkında gerekli bilgileri paylaşıyoruz
  Kalbin sanki göğüs kafesinden çıkacakmış hissi veren kalp çarpıntısı genellikle panik duygusuna ve nefes alıp vermede zorlanmaya neden olur. Her insan kalp zaman zaman kalp çarpıntısı yaşayabilir ve özellikle kan yoğunluğunun arttığı, progesteron hormonu seviyesinin yükseldiği ve doğum stresinin yaşandığı hamilelikte kalp çarpıntısı oldukça normaldir. Tabii özellikle hamilelik gibi hassas bir dönemde yaşanan çarpıntılar anne adayında kaygıya neden olabilir.

  Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Nedenleri

  Artan Kan Hacmi: Hamile bir kadın hamile olmayana göre %50′ye kadar daha fazla kana sahiptir. Bu oranda kan artışı bebeğin gelişimi ve annenin normal hayatını sürdürmesi için gereklidir. Kanın yarı yarıya artması ise kalbin daha çok çalışmasına neden olur. Artan kan ile birlikte kalbin daha çok çalışması ve kan basıncını ayarlaması zaman zaman kalp çarpıntı hissine neden olabilmektedir. Bu tip çarpıntılar saniyelerle ölçülebilecek sürelerde devam eder ve kendiliğinden geçer.

  Progesteron: Hamilelik dönemindeki kadınlarda yaşanan fiziksel ve duygusal değişimlerin bir parçası olan progesteron hormonu bu dönemde vücut tarafından daha çok salgılanmaktadır. Hormonun etkileri arasında kalp atışının hızlanması da bulunur. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında rahimdeki kan dolaşımını arttırmak için devreye giren hormon bu dönemde kalp ritminde bozukluklara yol açabilir.

  Stres: Hamilelik dönemi vücutta yaşanan değişiklikler, ağrılar ve doğuma yaklaştıkça artan endişe nedeniyle oldukça stresli bir dönem olabilir. Stres nedeni ne olursa olsun kalbin iş yükünü arttırır daha hızlı çalışmasına yol açabilir. Bu nedenle gebelik boyunca yaşanan periyodik çarpıntı sıradışı değildir. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Gebelikte kalp çarpıntısına sıkça rastlanır kalp çarpıntısı olduğu durum da uzman doktorunuza başvurunuz. kalp çarpıntısı herkeste görülür ama gebelikte görülmesinin nedeni ise aşırı stres, artan kan hacmi olduğun da ve progesteron olduğun da bu sık rastlanır.
+ Yorum Gönder