+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Genç kızlarda adet ağrısının nedeni ne? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Genç kızlarda adet ağrısının nedeni ne?
  Genç kızlarda adet ağrısının nedeni ne? nasıl önlem alınır

  Genç kızlarda ağrı olmasının nedeni karın içinde olan kimyasal maddelerden kaynaklanır. Yaş ilerledikçe karın ağrısı daha az olur , adet döneminde karın ağrısı olmasının nedenleri aileden olan devam eden olabilir ya da ilk adet yaşı erkense ve ya uzun zaman adet olması gerektiği halde olmuyorsa bu karın ağrısının nedenidir tedavi edilmesi gerekir uzman bir doktora danışması gerekir. Bir diğer neden ise genç kızın kötü alışkanlığı varsa sigara gibi karın ağrısı artar.

  Birçok kız adetlerinden önce veya adet sırasında şiddetli kramplar yaşayabilirler. Bu kramplar prostaglandin dediğimiz kimyasal maddeler nedeniyle olur. Bu maddeler rahmi kasıp içindeki kanın dışarı atılmasına yardımcı olurlar. Kızlarda adetler yeni başlarken düzensiz olabilir, ancak yumurtlamalar ve düzenli adetler başlayınca ağrı da başlar. Bazı kızlarda adetler daha ağrılı olabilir:


  •
  İlk adet olma yaşı erkense

  •
  Daha uzun ve fazla adet oluyorsa

  •
  Yakın akrabalarında da adetler ağrılı olmuşsa

  •
  Sigara içen kızlarda  Yaş ilerledikçe adet krampları azalma eğilimindedir. Bazı kızlar adet sırasında ishal, baş ağrısı, bel ağrısı ve bulantı çekebilirler. Bunların sebebi prostaglandinlerdir. Genç kızların adet olmaya başladıklarında bir jinekologla görüşüp bu dönemlerinde tıbbi yardım almaları uygun olacaktır. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  genç kızlar da adet dönemin de ağrı olmasının nedeni karın için de olan kimyasal maddelerden kaynaklanmaktadır genellikle adetin şiddetli olmasının nedeni erken yaşta adet olma, yakın akrabalar da ağrı oluyorsa adet dönemin de ve sigara içen kızlar da adet dönemin de karın ağrıları sıkça görülür genellikle yaş ilerledikçe adet ağrıları azalır.
+ Yorum Gönder


kızlarda karın ağrısı neden olur,  kızların bazı dönemlerde karnının ağrıması,  Kızların karın ağrısı neden olur,  kızlarda karın ağrısı,  kızların karnının ağrıması