+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Neden gebelik şeker hastalığına sebep olur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Neden gebelik şeker hastalığına sebep olur?
  Gebelikte şeker hastalığının çıkmasının nedeni fazla insülinin salgılanmasıdır insülin yoksa da insülin direnci ile glikoz yani kan şekeri ölçülünce yüksek çıkar . Bundan dolayı çocuğun geliştiği donemde bebeğin gelişmesinde bozukluklar meydana gelir bebekte sakatlık olabilir ve düşük olma ihtimali yüksektir.
  Gebelikte değişen hormonlar insülin miktarının artmasına neden olur. Eğer gebenin bedeninde yeterince yedek insülin yoksa ya da insüline direnç varsa kandaki glikoz düzeyi yani “kan şekeri” ölçülünce yüksek çıkar. Anne karnında yüksek olan kan şekeri plasenta (çocuğun eşi) yolu ile bebeğe geçer ve bebek kanında şeker düzeyi yükselir. Bu olay bebeğin geliştiği ilk aylarda olursa bebeğin gelişiminde bozukluklar olur, sakatlıklar ve düşük görülür. Gebeliğin daha sonraki aylarında ise bebeğin aşırı büyümesi (makrozomi), akciğerlerin gelişiminin gecikmesi ve doğumdan sonra bebekte solunum problemleri gelişmektedir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Gebelikte salgılanan hormonlar annede insülin hormonun salgısını arttırmakta ve annede gebelik diyabetine neden olmaktadır. Gebelikte yaşanılan diyabet bebekte sakatlıklara ve anomolilere sebep olmaktadır. Annede yükselin insülin anneden bebeğe plasenta yolu ile geçmekte ve bebeği de olumsuz etkilemektedir.
+ Yorum Gönder