+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Bebeklerde gizli tehlike Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeklerde gizli tehlike
  Bebeklerde gizli tehlike  Uzmanlar Türkiye'de her yıl 5 bin bebeğin Spina Bifida (omurga açıklığı) hastalığı ile doğduğunu söyledi

  Yılda 5 bin bebeğin bu hastalıkla dünyaya geldiğini belirten Spina Bifida Derneği Bursa Şubesi Başkanı Neşe Türkoğlu, bebekte kalıcı hasar bırakan hastalığın önlenmesi için anne adayının gebe kalmadan 3-4 ay önce folik asit kullanması gerektiğini söyledi.

  Spina Bifida hastalığının ayrık veya açık omurga anlamına geldiğini belirten Türkoğlu, "Gebeliğin çok erken safhalarında hastalık oluşuyor. Bu nedenle gebelik oluşmadan önlem alınması gerekiyor. Sağlıklı bir bebek sahip olmak için gebe kalmadan önce birinci korunma yöntemi olarak folik asit kullanılmalı. Folik asit kullanılmadan gebe kalındıysa 2'li ve 3'lü tarama testlerinin yapılması bu hastalığın tespiti için çok önemlidir" dedi.

  GÖRÜLME SIKLIĞI BİNDE 3-4

  Spina Bifida Bursa Şubesi Deneği Başkanı Neşe Türkoğlu, Türkiye'de hastalığın görülme oranının yaklaşık binde 3-4 gibi yüksek bir oranda olduğuna vurgu yaptı. Spina Bifida hastalığının beslenmeyle doğru orantılı olduğunu kaydeden Türkoğlu, Türkiye'de sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine göre hastalığın görülme oranının farklılık gösterdiğini ve oranların bölgelere değiştiğini kaydetti.

  Spina Bifidalı bebeğin tedavi masraflarının yüksek, tedavi sürecinin ise uzun ve zahmetli olduğunu belirten Türkoğlu, hastanın Çocuk Cerrahisi, Çocuk Ürolojisi, Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi gibi birçok Anabilim Dalı tarafından takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Bebeklerde her yıl 5 bini omurga açıklığı hastalığına yakalanmaktadır . Bebeklerde görülen bu hastalığın önlenmesi için anne adayını gebe kalmadan önce folik asit kullanılması gereklidir. Folik asit kullanılmadan gebe kalındıysa 2-3 tarama testi yapılması bu hastalığın tespiti için çok önemlidir.
+ Yorum Gönder