+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda İştahsız Bebekler İçin Ne Yapılmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İştahsız Bebekler İçin Ne Yapılmalı
  İştahsız Bebekler İçin Ne Yapılmalı

  Çocuk yetiştirmek hatta onun beslenmesiyle ilgilenmek çok zordur. Çocuklar sevmedikleri şeyleri yememekte ısrar ederler. Fakat onun beslenmesine katkıda bulunacak bu gibi besinlerin mutlaka alınması gerekmektedir. Bunun dışında bir de iştahsızlık problemi ile karşı karşıya kalan çocuklar vardır. Burada cevabı verilmesi gereken soru iştahsız bebekler için ne yapılmalı sorusudur. Bazen anneler çocukları iştahsız olmasa da çocuklarının iştahsız olduğunu düşünürler.

  İştahsız Bebekler İçin Öneriler

  Düşük kilolu ya da boyu uzamayan çocuklar için doktor muayenesinde kronik hastalık ya da aşırı yoksulluk gibi teşhislerde bulunulabilir. Bunun dışında pek ender karşılaşılmasına rağmen en çok rastlanan şikayetlerden biri de çocuğum yemek yemiyordur.

  Bu gibi durumlarda çoğunlukla çocuğun kendi enerji gereksinimlerini karşıladığını fakat anne ve babasının uygun gördüğü şeyleri, istenilen miktarda yemediği sonucu çıkmaktadır. Bu durumda da anneler ve babalar şikayet etmeye başlarlar. Fakat bazı ve belirli dönemlerde beslenme miktarlarını düşüren çocuklar ve bebekler olabilir. Bunun nedenleri de farklı farklıdır. Süregelen bir rahatsızlık, hastalığın iyileşme dönemi, ailevi sorunlar, kardeşler arası kıskançlıklar, okuldaki sorunlar vs. gibi problemler çocuğunuzun iştahını kapatabilir. Bu gibi geçiş dönemleri çok fazla müdahale gerektirmemektedir. Bu yüzden çocuğunuzun iştahını uyarıcı ilaçlarla açmaya çalışmak, hatta çocuğa metabolik destekleyiciler yüklemek çok da anlamlı değildir. İştahsız bebekler için ne yapıyoruz peki diye sorarsanız bu gibi durumlarda iştahsızlığa neden olan sebepler araştırılmalıdır.

  İştahsız Bebekler İçin Ne Yapılmalı.png

  Şu unutulmamalıdır ki bir yaşına kadar fazlasıyla beslenen çocuk bundan sonraki dönemde daha az yemeye başlayacaktır. Özellikle daha hareketli ve heyecanlı olması yemeği reddetmesine neden olabilir. Bu noktada daha eğlenceli yemekler yapabilirsiniz. Özellikle yemek yemediğini düşündüğünüz, iştahsız bebekler için yemek tarifleri vardır. Bunları denemenizde fayda var. Bunun dışında yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki çeşitli gıdalarla karşılaşan çocuk, kısa bir süre içerisinde kendi damak zevkine göre, kendine uygun bir beslenme biçimi seçiyor. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İştahsız ve yemek yemeği red eden çocuklar için sevmedikleri gıdalar farklı şekilde sunularak sevdirilmeye çalışılmalıdır. Çocuklar sevmedikleri gıdaları yemeği red eder ve bunda ısrar ederler ama sağlıklı olmaları ve sağlıklı bir gelişim göstermeleri için gerekli olan gıdaları mutlak almaları gerekmektedir. Böyle durumlarda yemekleri çocuğunuzla hazırlayabilir ve kendi tabağına yemeği kendisinin koymasına izin vererek yemek yeme işini sevdirebilirsiniz.
+ Yorum Gönder