+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Adet Gecikmesi Olmadan Hamilelik Belirtileri Olurmu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Adet Gecikmesi Olmadan Hamilelik Belirtileri Olurmu
  Adet Gecikmesi Olmadan Hamilelik Belirtileri Olurmu
  hamilelik-belirtileri.jpg
  Hanımlar, acaba hamile miyim? Ya da bunu nasıl anlarım, belirtileri nelerdir? Gibi sorular var ise aklınızda bu makalemizi mutlaka okumalısınız. Bütün bu sorularınıza bu makalemizde cevap veriyoruz.

  Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki herhangi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diet, psikolojik durum değişiklikleri, stres gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir.

  Bebek sahibi olmak için bir kadının en uygun olduğu yaş dilimi 18-35 yaşlar arasıdır.Bu dönemin başlangıcında kadının kendi vücudu gelişimini tamamlamıştır ve bir bebek gelişimi için uygun hale gelmiştir.

  Yaşınız ya da pozisyonunuz ne olursa olsun gebe kalmak istediğinizde ya da gebe olduğunuzu düşündüğünüzde mutlaka uzman bir hekime müraacat etmelisiniz.

  Gebelik ne zaman başlar ?

  Gebelik erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği anda başlar.Bu andan 8.haftanın sonuna kadar olan dönem ebryonik dönem olarak adlandırılır. Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süreye de fetal dönem denir.

  Gebelik yaşı nasıl hesaplanır ?

  Gebelik yaşı hesaplanırken gebe kalındığı düşünülen ilişkinin gerçekleştiği gün kriter olarak alınmaz. Tüm dünyada ve terminolojide bir standart sağlayabilmek amacıyla son adet kanamasının ilk günü (SAT, son adet tarihi) gebeliğin başlangıcı olarak alınır. Gebelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. İnsanlarda gebelik 280 gün sürer. Bu 40 haftaya denk gelmektedir. Sonuç olarak gebelik hafta olarak tanımlanır ve başlangıcı olarak da son adet kanamasının ilk günü esas alınır.

  Bebeğin doğum tarihi nasıl hesaplanır ?

  Bebeğin beklenen doğum tarihini (BDT) hesaplamak için oldukça basit bir yöntem vardır: 7 gün ekle 3 ay çıkart. Negele yöntemi adı verilen bu sistemde SAT'ne 7 gün eklenir ve 3 ay geriye gidilir. Bir örnekle açıklayacak olursak son adet kanamasının ilk günü 7 Temmuz olan bir anne adayını ele alalım.

  Negele Yöntemi
  Son Adet
  Tarihi 7 Temmuz
  7 gün ekle 14 Temmuz
  3 ay çıkart 14 Nisan
  Beklenen Doğum
  Tarihi 14 Nisan

  Bu hasta için beklenen doğum tarihi 14 Nisan'dır. Ancak bebeklerin sadece %5'i bu tarihte doğar. 38 hafta ile 42 hafta arası doğan bebekler normal kabul edilirken 38 haftadan önce doğanlar preterm 42 haftadan sonra doğanlar postterm olarak adlandırılır. Prematürite ise bebeğin yaşını değil gelişimini anlatan bir ifadedir. Örneğin 36 haftalık doğan bir bebek preterm olmasına yani erken doğmasına rğme eğer akciğer gelişimini tamamlamış ise prematür değildir.

  Gebeliğin belirtileri

  Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki herhngi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diet, psikolojik durum değişiklikleri, stres gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir.

  Gebeliği düşündüren bulgular

  1.Adet gecikmesi
  2.Memelerde dolgunluk ve hassasiyet
  3.Bulantı & Kusma
  4.Sık idrara çıkma
  5.Halsizlik
  6.Karında büyüme
  Gebeliğin muhtemel bulguları
  1.Rahimin (uterus) büyümesi
  2.Gebelik testleri
  Gebeliğin kesin bulguları
  1.Bebeğin kalp atımlarını duyulması
  2.Bebek hareketlerinin hissedilmesi
  3.ULTRASON incelemesi

  Gebelik testleri

  Gebe olduğunuzu ne kadar erken öğrenilirse , gebelik ile ilgili bakıma o kadar erken başlanabilir. Bu nedenle adet gecikmesi olan her kadın vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırmalıdır.Gebeliğin oluşması ile birlikte gebelik ürününüden bazı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu gebeliğe özgü hormonlar kadının adet siklusunu kesintiye uğratır ve kadın gebelik süresince adet görmez. Kanda ve idrarda bu hormonların tayini ile gebelik teşhisi konabilir. Kanda bakılan hormon daha henüz ortada bir adet gecikmesi olmadan önce bile gebeliği gösterebilir. İdrarda ise sıklıkla 7-10 günlük bir gecikmeden sonra gebelik saptanabilir.

  Piyasada satılan ve kişinini kendi kendine uyguladığı testlerin güvenilirliği labovatuardakilere oranla biraz daha düşüktür. Bu nedenle adet gecikmesi olan ve kendi kendine yaptığı test negatif çıkan kadınlar da hekimlerini konu hakkında bilgilendirmeli ve onun tavsiyelerine uymalıdırlar.

  Duygulanım değişiklikleri

  Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayında bazı psikolojik değişiklikler meydana gelebilir. Kişi çok neşeliyken bir anda ağlama krizlerine tutulabilir. bazı günler çok sinirliyken bazı günler sakin olabilir. Bünye gebeliğe uyum sağladıkça bu sorunlar da yavaş yavaş ortadan kalkar. Ancak gebeliğin son haftalarında tekrar bir huzursuzluk ortaya çıkabilir.Kişi sinirli, heyecanlı olabilir, Uyku problemleri ortaya çıkabilir. Bunlar fazla endişeedilmemesi gereken durumlardır. Hemen hemen her kadın bu duyguları yaşar.

  Aynı şekilde baba adayında da bazı değişiklikler görülebilir. Eşinin durumu hakkında endişeler taşıyabilir ve konu hakkında bilgisi yoksa ona yardım edememenin sıkıntısını yaşar. Bu nedenle çiftler kendilerinden önce böyle bir deneyim yaşayan arkadaşları ile konuşarak onların tecrübelerinden yararlanabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki en profesyonel yardım konunun uzmanı olan bir hekimden alınabilir.

  Bebek hareketleri ilk ne zaman hissedilir ?

  Daha önce doğum yapmış olan hanımlar bu konuda da tecrübelerini gösterirler. Bu hanımlar genelde 16. hafta civarında bebeğin oynadığını hissederken ilk gebeliğini yaşayanlar 19-20. haftalarda bu hisle tanışırlar. Hanımlar bunu içlerinde bir kuşun kanat çırpmasına benzetmektedirler.

  Ne sıklıkta doktor kontrolü gereklidir ?

  32 haftaya kadar ayda bir kez, 32-36 haftalar arası 15 günde bir, bu tarihten doğuma kadar da doktorunuzun uygun göreceği sıklıklarda kontrol gereklidir. Bu kontrollerde bazı temel tetkikler yapılır, bebeğin ve gebenin gelişimi kontrol edilir ve standartlara uygun olup olmadığı saptanır, bebekte ya da gebede olası bir anormalik saptanır ise buna yönelik tedaviler planlanır ve yapılır, bazı özel gebelerde gereken özel tetkikler ve araştırmalar gerçekleştirilir. Bebeğinizin ve kendi sağlığınız için gebelikte hekiminizi düzenli olarak ziyeret etmeyi ihmal etmeyiniz.

  Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur ?

  Aslında bebeğin cinsiyeti döllenme meydana geldiği anda bellidir.Burada tek belirleyici babadan gelen spermin cinsidir. Eğer bu sperm Y kromozomu taşıyor ise bebek erkek, X kromozomu taşıyor ise bebek kızı olacaktır. Ancak bu cinsiyetin tespiti ancak dış cinsel organlar ultrason ile görülebilecek büyüklüğe ulaştığında mümkün olur.Genellikle 14-16. haftalardan itibaren tecrübeli gözler bebek cinsiyetini saptayabilir.

  Tanı amaçlı yapılan ve bebekten doku alınmak sureti ile gerçekleştirilen biopsi sonucu bebeğin cinsiyeti %100 doğrulukla saptanır ancak bu işlemler sadece tıbbi bir gereklilik varsa yapılır. Sadece cinsiyet tayini için yapılmaz. 2. Ziyaretçi

  ben 29yasındayım adetime 4 gün kala hamile oldugumu hem idrar testinde hem kanda gördük hekimime danıştım 5 gün daha bekleyelim dedi hamileleik gercekten varmı
 3. Zarafet
  Üye
  ben 29yasındayım adetime 4 gün kala hamile oldugumu hem idrar testinde hem kanda gördük hekimime danıştım 5 gün daha bekleyelim dedi hamileleik gercekten varmı
  Hamilelikte Kan testinin doğruluk payı oldukça yüksektir.
 4. Ziyaretçi
  Adetime 7 gun hala kan ve hormon testi yaptirdm bisi cikmadi simdi adetime 2 gun war acaba sonuclar dogrumudur hala hamile olma ihtimalim warmi lutfen cwp bekliorum

 5. Fatma
  Administrator
  Adetime 7 gun hala kan ve hormon testi yaptirdm bisi cikmadi simdi adetime 2 gun war acaba sonuclar dogrumudur hala hamile olma ihtimalim warmi lutfen cwp bekliorum
  Emin olmak içintekrar test yaptırın. Çünkü genelikle gebelik şüphesinde ilk test nagatif çıkarsa, 12 gün sonra tekrar yapılır.

 6. Ziyaretçi
  Benim adetim 2 gun gecikti ancak herhangi bir hamilelik belirtisi yok goguslerde siskinlik disinda acaba hamile olabilir miyim

 7. Ziyaretçi
  31 yaşındayım adetim bittikten hemen sonra ilişkiye girdik hamile kalmış olabilirmiyim?adetime bir hafta var göğüslerimde hafif şişme var çok az mide bulantısıda var fakat ben bu durumları adetime yakın yaşıyorum oyüzdende anlamıyorum cvp bekliyorum lütfen.

 8. Fatma
  Administrator
  Benim adetim 2 gun gecikti ancak herhangi bir hamilelik belirtisi yok goguslerde siskinlik disinda acaba hamile olabilir miyim
  Göğüste şişlik genelikle adet öncesi görülen bir belirtidir. Adet olmasanız bir kaç gün içinde test yaptırın.

 9. Fatma
  Administrator
  31 yaşındayım adetim bittikten hemen sonra ilişkiye girdik hamile kalmış olabilirmiyim?adetime bir hafta var göğüslerimde hafif şişme var çok az mide bulantısıda var fakat ben bu durumları adetime yakın yaşıyorum oyüzdende anlamıyorum cvp bekliyorum lütfen.
  Bunu anlamanın tek yolu test yaptırmak.

 10. Ziyaretçi
  Merhabalar yeni evliyim 2 ay oldu ve bebek istiyrum;/ben birsey öğrenmek istiyrum arkadaşlar :/ reglme 5 gün kala kan testi yptrdim bugün sonuclari aldim 》Beta_HCG 113.78 Y《 gebelik yüksek cikmis ama dedi nette birsey sylemedi kadin doguma git dedi sizce reglmn gcmesinimi bklemeliyim :/ ne sevinebldim ne üzülebildim gebe miyim degilmiyim :/

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu


adet günü gelmeden hamilelik belirtileri,  adet gunu gelmeden gebelık bellı olurmu,  adet zamanı gelmeden hamile olduğumu nasıl anlarım,  adet günün gelmeden hamile olduğunu nasıl anlarsın,  adet geçikmeden hamilelik belli olurmu,  adet gecikmesi olmadan gebelik belli olurmu