+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Çocukta Yetersiz Beslenme ve Bilişsel Gelişim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Çocukta Yetersiz Beslenme ve Bilişsel Gelişim

  Bebekte Yetersiz Beslenme ve Bilişsel Gelişim

  Çocukta Yetersiz Beslenme ve Bilişsel Gelişim.jpg

  Besinlerin uzun süre yetersiz alımı sonucu gelişen durum “yetersiz beslenme” olarak adlandırılır ve yetersiz ve ,
  dengesiz beslenen çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği görülür. Uzun süreli yetersiz beslenme sonucu çocuklarda oluşan büyüme duraksamasının en iyi göstergesi yaşa göre boy uzunluğu olarak verilmektedir. Bu durumda diyetle alınan enerji, protein, vitamin ve mineraller yetersizdir. Bu sorun bebeğe anne sütü verilmemesi, tamamlayıcı besinlere zamanında başlanmaması, ailenin çocuk bakımı ve beslenmesi konusundaki bilgi yetersizliği, aile kalabalıklığı ve sık doğum gibi nedenlerle enfeksiyonların fazlalığı ve ekonomik güçsüzlük nedenleri ile ilişkilidir.

  Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu çocuklarda vücut direnci azalır, hastalıklara yakalanma olasılığı artar, hastalıklar uzun sürer ve ağır seyreder. Ayrıca çocuklarda zeka gelişimi etkilenmekte, bebek ve çocuk ölümlerine neden olmaktadır. Ülkemizde yaz aylarında sıklıkla görülen ishaller de protein enerji yetersizliklerine neden olmaktadır.

  Kronik beslenme yetersizliğini yansıttığı düşünülen bodurluk (yaşa göre boy kısalığı) bugün Dünya’da gelişmekte olan ülkelerdeki 147 milyon çocuğu etkileyen çok önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde 2003 verilerine göre bodurluk prevalansı %12.2’dir ancak doğu bölgelerimizde bu oran % 22.5’lere ulaşmaktadır.

  Beslenmenin beyin üzerine olan etkisi gebelikte annenin beslenmesi ile baş lamaktadır. Yetersiz
  , beslenme ve sonucunda gebelik süresince beyin gelişimindeki negatif etkiler ve hayatın ilk iki yılı kalıcı ve değiştirilemeyebilir sonuçlar doğurabilir. İlk olarak hayvan çalışmaları ile erken dönem yetersiz beslenmenin, demir yetersizliğinin, çevresel toksinlerin, stresin, yetersiz uyarımın ve sosyal etkileşimin beyin yapısı üzerine olumsuz etkileri olduğu gösterilmiştir. Bundan sonra ise, yetersiz beslenmenin öğrenme ve bilişsel gelişim üzerinde neden olduğu yıkıcı etkileri birçok insan çalışması ile belirlenmiştir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Çocuklarda yetersiz beslenmek çocukların gelişimlerini geciktirmektedir. Beslenme sorunu yaşayan çocuklarda boy uzamamakta ve kilo kaybı oluşmaktadır. Çocuklarda yetersiz beslenme yetersizliği öğrenme sorunlarını da yanında getirmektedir. Çocuklarda yetersiz beslenme problemi çocuğun hırçınlaşmasına neden olmaktadır.
+ Yorum Gönder