+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Çocukta yetersiz beslenme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Çocukta yetersiz beslenme

  Bebekte yetersiz beslenme


  Çocukta yetersiz beslenme1.jpg.
  beyin fizyolojisi veya beyin yapısına etki ederek hafıza ve öğrenme yeteneğini
  , etkileyebilmektedir. Özellikle yetersiz beslenmeden kaynaklanan hasar beyin gelişiminin kritik döneminde oluşursa hasar geçici olmaz ve sonuçları uzun süre devam edebilir. Bu nedenle, bu etkilere erken dönemde müdahale edilmesi yararlı sonuçlar doğurabilmektedir.

  Uzun süre izlenerek yapılan araştırmalarda, erken dönemdeki protein enerji malnütrisyonunun zaman içinde sonradan gerçekleşen bilişsel gelişim üzerindeki etkileri yada beslenme durumundaki değişikliklerin zaman içinde edinilen bilişsel skorlarla uyumluluğu incelenmiştir. Bu araştırmalardan elde edilen sonuçlar, yaşamın erken dönemindeki büyüme duraksamasının (bodurluğun) en azından 8 yada 9 yaşına kadar ve hatta 15 yaşına kadar süren IQ skorları, okul başarısı ve konuşma testleri üzerinde kalıcı etkileri olduğunu ortaya koymuştur.

  Merkezi sinir sistemi, nörotransmitterlerin aktivasyonu, sinir hücresinin yapısı ve kan damarlarının,
  bütünlüğü için elzem besin ögeleri ile glikoz ve oksijene gereksinim duyar. Bu nedenle, yetersiz beslenmenin bilişsel performans ve beyin gelişimine olan zararlı etkisi bazı mikro besin ögelerine de bağlanabilmektedir. Bunlar iyot, demir, çinko, çoklu doymamış yağ asitleri ve B vitaminleridir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Çocuklarda yetersiz beslenme çocuğun gelişimini çok olumsuz etkilemektedir. Çocuklarda yetersiz beslenme çocukların öğrenmelerini de zorlaştırmaktadır. Çocukların kolay öğrenmeleri amacı ile beslenmelerin gerekli özen gösterilmelidir. Çocukların okulda başarılı öğrenciler olması için beslenmelerine dikkat edilmeli ve öğün atlanmamaya özellikle kahvaltı yatırma alışkanlığı oluşturmaya dikkat edilmelidir.
+ Yorum Gönder