+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Anne sütü ile beslenmeye yeni bir bakış açısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Anne sütü ile beslenmeye yeni bir bakış açısı
  Anne sütü ile beslenmeye yeni bir bakış açısı  Amerikan Pediatri Akademisi gibi grupların, bebeklerin ilk 6 aylarında anne sütü ile beslenmesi için annelere tavsiyelerde bulunmasına rağmen, araştırmacılar sonunda anne sütünü tek ve yararlı kılanın ne olduğu konusunda ciddi çalışmaları başlatmış bulunmaktalar.
  Yeni makale Nature’nin 23/30 Aralık sayısında yayınlandı.

  Araştırmacılar “Bebeğin ilk öğünündeki farklı içerikler onun gelişimine katkıda ,
  bulunmaktadır ve onu mama formülasyonu içeriği ile karşılamamız mümkün değildir, daima bizim hazırladığımız mamalarda anne sütünden eksik bir şeyler olacaktır. Bu maddeler araştırmalarla bulunduğunda beslenme ötesinde bir rol oynadıkları görülmektedir “ demişlerdir.

  Örneğin, PROBIT ( Anne sütü ile beslenmeyi teşvik eden bir çalışmada ), 6 yaşındaki anne sütü ile beslenmiş çocuklarda, beslenmemiş olanlara göre daha yüksek IQ skorları bulunmuştur. Bu, anne sütünde, bulunan ancak inek sütünde var olmayan spesifik genlerle ilişkili olabilir.

  Kızlar ve erkekler için farklı

  Makaleye göre, anne sütü kızlara nazaran, erkekler için daha fazla yağ ve protein içermektedir.
  Seattle’deki Washington Üniversitesi Tıp Merkezi’nden laktasyon servis koordinatörü Ginna Wall, anne sütündeki cinsiyet farklılığı için “büyüleyici“ demiştir.

  “Erkeklerin kızlardan daha hızlı büyüdüğünü biliyoruz ve belki bu anne sütündeki farklılıktan kaynaklanmaktadır veya erkek çocuklar buna farklı yanıt vermektedirler. Bu olay prenatal yapı farklılığından veya çocuğun emme stilinden kaynaklanıyor da olabilir. Gerçi emerken hepsi aynı görünmektedirler“ demiştir.

  New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezinden laktasyon uzmanı Barbara Holmes de aynı fikirde.” Bu ne anlama geliyor bilmiyoruz. Bunu açıklayabilecek belirgin bir kanıtımız yok eğer gerçekse “ demiştir. Preterm bebekler, yürümeye başlayan veya daha büyük bebeklere göre farklı süt almaktadırlar diye eklemiştir. ”Vücut, bebek emerken sütün ne üreteceğini bilmektedir bu yüzden erkekler kızlardan daha farklı emmektedirler. Uzun dönemli çalışmalar yapılırsa harika olur“ demiştir.

  Sindirim Problemlerini için Riski Azaltmakta

  Birçok çalışmada, anne sütü ile beslenmiş çocukların daha az enfeksiyonla karşılaştığı gösterilmiştir ancak yeni çalışmalar anne sütünün aynı zamanda bebeklerin mide hücrelerinde gen ekspresyonunu etkilediğini göstermiştir.

  Illinois Üniversitesi Pediatri ve Beslenme Profesörü Sharon M. Donovan “Yararları olduğunu biliyoruz ancak parmağımızla gösterip “ işte bu “ diyemiyoruz “ demiş ve.”anne sütü ve mama ile beslenen çocuklar arasındaki farklar hakkındaki soruları cevaplamamız için elimizde birçok yeni yöntem var” diye eklemiştir.

  Çalışmasında, anne sütü ile beslenmiş bebeklerin bağırsaklarındaki bakteri kolonizasyonu araştırmış ve diyare veya gıda alerjilerine karşı koruyucu olabileceğini bulmuştur.

  Anne sütü, bebekleri enfeksiyonlara karşı koruyan oligosakkaridler açısından zengindir.

  Bazı anneler sütlerinde 200 den fazla farklı oligosakkarid bulundurmakta, bu zengin içerik mamalarda yoktur. Bu yüzden tek seçenek bunları eklemektir. Bunların orada olduğunu biliyoruz ancak farklılığın nedenini bilemiyoruz.

  Daha iyi bir bebek maması yapmak?

  “Mamalara oligosakkarit eklemek, doğal anne sütü ile aynı faydayı sağlamamaktadır. Anne ile onu emen bebek arasındaki özel ilişkiyi daha iyi anlamaya ihtiyacımız var “ demiştir.

  İleri giderek “anne sütüne çok benzeyen mamalar yapmalıyız“ diye eklemiştir. Donovan, farklı mama şirketlerine ürünlerini daha uygun hale getirmek için yardımcı olmaktadır.

  “ Bebek mamaları giderek geliştirilmektedir ve yapabileceklerinin en iyisi yapılmaktadır “ diye eklemiştir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Anne sütü bebeklerin gelişimi, için çok önemli bir yere sahiptir.Anne sütü ile beslenen bebek ilk altı ay su dahil başka hiç bir besin maddesine ihtiyaç duymamaktadır. Anne sütü bebekler için gerekli bütün vitamin ve mineralleri içinde barındırmaktadır. Anne sütündeki maddeler hiç bir mamada bulunmamaktadır.
+ Yorum Gönder