+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Türk Kadını Emzirmeye Önem Veriyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Türk Kadını Emzirmeye Önem Veriyor
  Türk Kadını Emzirmeye Önem Veriyor

  Emzirme neden önemli

  trkkadnemzirme2.jpg


  Kadınlar toplum içerisinde bebeklerin emzirilmesini doğal buluyor. Bebek sağlığında en doğru beslenme yolunun emzirme olduğunu düşünen anneler, bebeklerini yeteri kadar emziremeyeceklerinden korkuyor. Annelik konusunda ise kadınlar en çok Gülben Ergen’i örnek alıyor.
  Lansinoh’un, Türkiye genelinde kadınların emzirmeye bakışı üzerine yaptığı araşt.ırma verileri, kadınların bu konudaki düşüncelerini, ihtiyaçlarını ve beklentilerini ortaya koyuyor.
  Katılımcılar bebekler için en doğru beslenme yolunun emzirme olduğunu ve en büyük korkularının bebeklerini yeteri kadar emzirememek olduğunu söylüyor. Bunun yanı sıra birçok kadın toplum içerisinde bebeklerin emzirilmesini çok doğal bulurken, ünlü annelerin bebeklerini emzirirken görüntülenmelerinin kendilerini cesaretlendireceklerini düşünüyorlar. Gülben Ergen, Çağla Şikel ve Ebru Şallı en çok rol model alınan ünlü anne olarak öne çıkıyor. Çalışan kadınlar, doğum ve süt izinleri, iş yerindeki süt sağma koşulları ile ilgili yeni düzenlemeler bekliyorlar.
  Emzirme.jpg
  Anneler Toplum İçinde Emzirmeyi Doğal Buluyor

  Yapılan araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 58’i toplum içinde emzirmenin tamamen doğal bir durum olduğunu belirtirken, yüzde 19,4’ü kaçınılmaz, yüzde 8,8’i dikkat çekici, yüzde 7,3’ü yanlış, yüzde 6,5’i ise utandırıcı buluyor. Ünlü anneler, toplum içinde bebeğini emzirirse, bunun kendilerini olumlu yönde etkileyeceğini ve cesaretlendireceğini düşünen kadınların oranı ise yüzde 63,5 olarak gerçekleşiyor.

  Çalışan Anneler Yeni Düzenlemeler Bekliyor

  Yapılan araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 88’i, 16 haftalık doğum izninin yeterli olmadığı görüşünde. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektililiğinin altını çiziyor. Diğer yandan çalışan anneler, bebekleri iki ya da üç aylıkken işe dönmek durumunda kalıyorlar.
  Doğum izninin yanı sıra, bebekler bir yaşına gelene kadar, çalışan anne günde 1,5 saat süt izni kullanma hakkına sahip. “Doğum izninizden sonra işe başladığınızda, günlük 1,5 saatlik süt izninizi bebeğiniz bir yaşına gelene kadar rahatça kullanabildiniz mi ya da kullanabileceğinizi düşünüyor musunuz?” sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 48’i “hayır” cevabını vermiş.
  Araştırmaya göre iş yerlerinde annelerin yaşadığı en büyük sorun ise süt sağmak için uygun bir ortamın bulunmayışı olarak öne çıkıyor. Katılımcıların yüzde 74’ü iş yerlerinde süt sağmak için uygun bir ortamın olmadığını belirtiyor. Bu durum anneleri hijyenik olmayan, annede stres yaratan ortamlarda süt sağımına zorluyor. Bunun sonucunda, anneler ya süt sağmaktan vaz geçiyor ya da seyrek süt sağdığı için sütleri kesiliyor.

  Her İşyerine Emzirme Odası Talep Ediliyor

  Araştırmada “Sizce devletin emzirmeyi desteklemek için yapacağı en iyi şey nedir?” sorusuna verilen cevaplar ise şu şekilde: Katılımcıların yüzde 64’ü her iş yerinde özel bir emzirme o.dasının zorunlu tutulması gerektiğini düşünüyor. yüzde 18,6’sı emzirme ürünlerinin reçetelendirilmesi ve sağlık kurumları tarafından ödenmesi, yüzde 8,9’u aile hekimlerinin ücretsiz pompa sağlaması, yüzde 8,1’i ise emzirme ürünlerindeki KDV’nin kaldırılmasının devletin emzirmeyi desteklemek için yapması gereken en iyi şey olduğunu düşünüyor.

  Türk Kadınlarının Rol Modeli Gülben Ergen

  Türk kadınları ünlü anneleri kendilerine rol model alıyor, toplum içinde emzirirlerse, bunun kendilerini cesaretlendireceğini belirtiyor. Çocukları ile olan ilişkisi, çocuklarına karşı davranışları ile en çok rol model alınan anne, yüzde 37,5 oranıyla Gülben Ergen olurken, onu yüzde 15,2 Çağla Şikel, yüzde 13,6 ile Ebru Şallı takip ediyor.
  Katılımcıların yüzde 48,7’si ise yeni doğum yapmış ünlü annelerin mükemmel vücutları ile basında yer almasının kendileri üzerine stres yarattığını belirtiyor.

  Anneler Bebeklerini Besleme Deneyimini Babalar İle Paylaşmak İstiyorlar

  Katılımcıların sadece yüzde 22’si emzirme olgusunun babaları dışarıda bırakan bir yöntem olduğunu düşünüyor. Bunun yanı sıra kadınların yüzde 66’sı zaman zaman sağılan anne sütünün, eşleri tarafından bebeklerine verilmesinin, kendilerini eşlerine daha yakın hissettireceği görüşündeler. Anneler bebeklerini besleme deneyimin eşleri ile paylaşmanın ilişkilerini güçlendireceğini belirtiyorlar. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Emzirme hem bebeğin sağlığı için hemde annenin sağlığı için çok önemlidir. Emziren anneler daha çabuk toparlanmakta hemde gebelik sırasında aldıkları kiloları vermeleri bakımından önemlidir. Emziren anneler daha hızlı kilo vermektedirler. Ayrıca emziren kadınların rahimleri daha çabuk toparlanmakta ve eski haline daha çabuk dönmektedir. Emzirmek bebek içinde çok önemlidir. Emzirilen bebekler daha sağlıklı ve daha huzurlu olurlar. Emzirilen bebekler ile annelerin arasında daha sıkı bir bağ oluşmaktadır.
+ Yorum Gönder