+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Erken Doğum Ve Nedenleri hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Erken Doğum Ve Nedenleri hakkında bilgi
  Erken Doğum Ve Nedenleri hakkında bilgi

  Erken doğum son adet tarihinden sonra 37. haftaya kadar olan doğumları kapsıyor. Tek çocuk bekleyenlerde yüzde 10 oranında görülürken ikiz hamileliklerde bu oran artıyor. 17 yaşın altı ve 35 yaş üstü anne adayları da erken doğum riski ile karşı karşıya.

  Erken Doğum Ve Nedenleri hakkında bilgi.png
  Her bebeğin 9 ay 10 günü anne rahminde geçirmesi en ideal durumken, her şeye rağmen erken doğumlar oluyor. Tıpta ve son yıllarda ülkemizde yaşanan gelişmelere bağlı olarak artık daha fazla prematüre bebek hayatta kalabiliyor.
  Bir kaç yıl öncesine kadar prematüre bebekler için yaşam sınırı 27 haftayken, günümüzde bu sınır 24 haftaya kadar indi. Ancak, erken doğan bebeklerin önemli bir kısmı tam hazır olmadan dünyaya gelmelerinin olumsuz sonuçlarını yaşıyorlar. Bu nedenle doğum uzmanları dünyanın her yerinde erken doğum riski taşıyan bebeklerin bir kaç hafta, hatta bir kaç gün daha geç doğmalarını sağlamak için, ellerinden geleni yapıyorlar. Yapılan çalışmalar geciktirilen her gün için bebeklerin yaşama şanslarının arttığını gösteriyor. Ancak her şeye karşın erken doğumu yaşayan birçok kadın var.

  BEBEK NEDEN ERKEN DOĞAR
  Bebeklerin neden erken doğdukları konusunda tek bir sebep yoktur. Bu olay çoğunlukla birçok nedene bağlı olabilir. En önemli nedenlerden biri çoğul gebelik, Rahim içi ve dışı enfeksiyonlar, çoğul gebelikler, amniyon sıvısının fazla olması, rahmin yapısal anormallikleri, rahim iç tabakası içine kanamalar, genetik faktörler, doğumu başlatan fizyolojik mekanizmaların erkenden tetiklenmesi erken doğumun en sık rastlanan sebepleri arasındadır.”

  KİMLER RİSK ALTINDA
  Erken doğum konusunda bilinmeyen birçok etken olduğu için bütün anne adayları bu riskler açısından değerlendirilmelidir. Ancak bazı hamilelerin bu durumla karşılaşma riski çok daha yüksek olur.
  -Yaşı 17’in altında, 35’in üzerindekiler
  -Birden fazla bebek bekleyenler
  -Daha önce düşük, ya da erken doğum yaşayanlar
  -Bazı sistemik ve enfeksiyon hastalığı olan gebeler
  -Düşük kilolu anne adayları
  -Sigara kullananlar
  -Hamileliğinde vajinal kanama sorunu olanlar
  -Stres altında ve yoğun çalışma şartları altında yaşayanlar
  -Düşük sosyo ekonomik durumda olan hastalar 2. Emine
  Devamlı Üye

  Erken doğumun yaşanmasının nedeni bir çok şeye bağlanabilir. Şimdi size bir kaçını yazacağım; En önemli faktörlerden biri erken yaşta gebe kalanlar. Erken evilik yapanlar hem erken doğum yapma riskini taşımakta hemde düşük yapma riskini. Sigara kullanımı, anne adayının çok zayıf olması vb. gibi şeyler erken doğuma zemin hazırlamakta.
+ Yorum Gönder