+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Yumurta ve sperm hücresi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yumurta ve sperm hücresi nedir
  Yumurta ve sperm hücresi nedir  Sperm hücresi, yaklaşık olarak santimetrenin 250'de biri uzunlukta olan ve çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük erkek üreme hücreleridir. Hücre baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç bölüme ayrılmaktadır.

  Yumurta ve sperm hücresi nedir.jpg

  Spermin baş kısmı, sperm hücresinin kadın yumurta hücresi içerisine girme görevini yerine getirir. Bunu sağlamak için sperm hücresinin baş kısmında yumurta hücresinin dış katmanını eritip delmeye yarayan maddeler bulunmaktadır.

  Gövde kısmında, sperm hücresinin 23 kromozomdan oluşan genetik materyali bulunur. Ayrıca burada sperm hücresinin canlı kalması ve hareketi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan maddeler depolanır.

  Sperm hücresinin kuyruk kısmı hücrenin hareket etmesine yardım eder. Kuyruğunu adeta kırbaç gibi savurarak mikro boyutlarda bir yılan gibi ilerleyen sperm hücresi bu şekilde yumurta hücresini arar.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Sperm çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük erkek üreme hücresidir.Sperm hücresi baş, gövde ve kuyruk kısmından oluşmaktadır. Sperm baş kısmından kadının yumurtasına girerek yumurtayı dölleme görevini yerine getirir. Spermin başı yumurtanın kabuğunu eriterek yumurtanın içine girerek yumurtanın içinde bir zar oluşturmaya başlayarak döllemeye başlar. Her spermde 23 kromozom içermektedir.
+ Yorum Gönder