+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Yumurta hücresi ve sperm hücresinin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yumurta hücresi ve sperm hücresinin özellikleri
  Yumurta hücresi ve sperm hücresinin özellikleri


  Yumurta hücresi ve sperm hücresinin özellikleri.jpg
  Yumurta (hücre)

  Yumurta, dişinin çoğalma hücresidir. Yumurta her hücre gibi çekirdek, sitoplazma ve hücre zarından oluşur. Yeni doğmuş bir kız bebeğin yumurtalıklarında çok sayıda olgunlaşmamış yumurta hücresi bulunur. Ergenlik çağından sonra, her ay yumurtalıklarda olgunlaşan bir yumurta spermle döllenebilir ve yeni bir birey oluşturmak üzere çoğalmaya başlar.
  Yumurta (hücre) hakkında ansiklopedik bilgi


  Yumurta hücresi
  Yumurta dişi üreme hücresi. Yumurta döllenmediğinde vücuttan atılır. Bu atılma süreci genellikle 1 haftadır. Bu sürece "pms dönemi" de denebilir. Bu döngü her ay olur.bu döngü:adet(regl)olarak adlandırılır.

  Yumurta her hücre gibi çekirdek, sitoplazma ve hücre zarından oluşur. Yeni doğmuş bir kız bebeğin yumurtalıklarında çok sayıda olgunlaşmamış yumurta hücresi bulunur. Ergenlik çağından sonra, her ay yumurtalıklarda olgunlaşan bir yumurta spermle döllenebilir ve yeni bir birey oluşturmak üzere çoğalmaya başlar. Döllenmediğinde vücuttan atılır. Bu atılma süreci genellikle 1 haftadır. Bu sürece "pms dönemi" de denebilir.

  Bir spermin bir yumurta hücresini döllemesini gösteren diagram  “Oogonium”un bölünmesinin son safhasında ortaya çıkan “oocyte” (olgunlaşmamış dişi gamet) olgun yumurta meydana getirmek üzere büyür ve gelişir. Olgunlaşma safhasından sonra yumurta, yumurtalıklardan (ovaryum) çıkar ve erkek üreme hücresi spermle dölleneceği bir yere taşınır. Dişi eşeylik organında yumurtaları meydana getiren yumurta hücrelerinin her birine “oogonium” denir. Oocyte, yumurta olmadan önce birçok kimyevi ve fiziki değişikliklere uğrar, her şeyden önce hacmi değişir. Olgunlaşmış yumurta bütün türlerde, vücûdun diğer hücrelerinden büyüktür. En büyük yumurta, kuş ve sürüngenlere aittir. Kurbağa oocyte'i olgun yumurta haline gelene kadar ilk hacminin 27.000 katı kadar büyür. Oocyte'in olgunlaşmış yumurta (ovum) haline gelmesi işlemine “oogenesis” denir. Sonuçtaki olgunlaşmış yumurtaya ise “ovum” denir. Yumurtanın çekirdeği de olgunlaşma esnasında önemli değişikliklere uğrar. Oogonium çekirdeği de diğer vücut hücreleriyle aynı sayıda kromozom çifti taşır. Oogoniler, oocytlere dönüştükçe meiosis (mayoz) bölünmeye uğrayarak kromozom sayılarını yarıya indirger. İnsanın, vücut hücrelerinde 46 kromozom bulunmasına rağmen üreme hücrelerinde (gamet) 23 kromozom vardır (Bkz. Mayoz bölünme). Yumurtanın, sperm tarafından döllenmesinden meydana gelen zigotta 46 adet kromozom vardır. Bunların 23 tanesi spermden, diğer 23'ü de yumurtadan gelmiştir. Neticede zigot, gerçek kromozom sayısına sahip olur.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Yumurta kadının çoğalma hücresidir. Yumurta tüm hücreler gibi çekirdek sitoplazma ve hücre zarından oluşur. Ergenlik çağından sonra her ay yeni bir yumurta rahime atılır döllenmediği takdirde dışarı atılır bu durma adet yani regl denmektedir. Sperm erkeğin üreme hücresidir. Erkek milyonlarca sperm üretmektedir. Bu spermler menin içinde yaşarlar ve birleme olduğunda kadının serviksinden geçerek yumurtaya ulaşmaya çalışırlar ulaşınca da birleşip döllenme sağlarlar.
+ Yorum Gönder


sperm hücresinin özellikleri,  sperm ve yumurta hücresinin özellikleri,  bir yumurta ve sperm hücresi modeli,  sperm ve yumurtanın özellikleri,  sperm ve yumurta maketi