+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Döllenme nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Döllenme nedir
  Döllenme nedir

  Döllenme, erkek üreme hücresi sperm ile dişi üreme hücresi yumurtanın buluşup spermin, yumurta içine girmesi halidir. Bu olay, kadın tüplerinden birisinin içinde gerçekleşir.

  Cinsel ilişkide, boşalmadan sonra meni içerisindeki spermler, hızla serviks denen rahmin boyun kısmından içeri girerler. Spermler buradan rahmin içerisinde yukarıya doğru ilerleyerek, tüplerin içerisine girerler ve burada da ilerlemeye , devam ederler.

  Döllenme nedir1111.gif
  Yumurta hücresi, kadın yumurtalığından serbest bırakıldıktan sonra karın boşluğunun alt kısmına düşer. Düştüğü yer, tüplerin eldiven parmağı gibi uzantıları olan serbest ucuna yakındır. Yumurta hücresi, tüpün uzantıları tarafından tüpün içine alınır. Yumurta hücresi tüpün içinde rahim tarafına doğru yavaşça iletilir. Bu sırada tüp içine kadar ulaşmış sperm hücresi varsa, döllenme için buluşma gerçekleşmiş olur. ,

  Sperm ile yumurta hücresinin buluşmasından sonra sperm, baş kısmındaki eritici enzimlerle yumurtanın zarlarını delerek , içine girer. Bir sperm yumurta içine girdikten sonra yumurta zarının özelliğini değiştirerek başka spermlerin yumurta içine girmesine müsaade etmez. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  döllenme kadın üreme hücresi yumurta ve erkek üreme hücresi spermin birleşmesi halidir. Döllenme kadının follop tüplerinde oluşmaktadır. Birleşme sonrasında spermler adının serviksinden rahme ve tüplere doğru hızlı bir şekilde ilerlerler. Sperm yumurta il buluştuğunda yumurtanın kabuğunu eriterek içeri girer ve girdiği gibi zar oluşturmaya başlar.
+ Yorum Gönder