+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda İkiz Bebekler İçin Yatak Çözümleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İkiz Bebekler İçin Yatak Çözümleri
  İkiz Bebekler İçin Yatak Çözümleri  İkiz bebekler için yatak çözümleri de diğer konular gibi iyi düşünülmesi ve iyi planlanması gereken bir konudur. Yatak, bebeğinizin en önemli ihtiyacıdır. Gününün yaklaşık 16 saatini yatağında uyuyarak geçireceği düşünülürse yeni doğandan çocukluk çağına kadar yatak çözümlerinin nasıl olması gerektiğine doğru karar vermelisiniz. İyi bir yatak seçimi nerdeyse hayati öneme sahiptir.  Günümüzde bebek yatağı üretimi ayrı bir uzmanlık konusudur. Bu nedenle aileleler rahatlıkla istedikleri çeşitte yatak modellerine ulaşabilemektedirler. Ev ve aile düzenine uygun çözüm bulamayanlar ise sipariş ile istedikleri şekilde yatakları ve mobilyaları yaptırabilmektedirler.

  Bu makalede ikiz bebekleriniz için seçebileceğiniz yatak çeşitleri araştırma sonuçları verilmektedir. Yatak çeşitleri üzerine değerlendirmeler yapılmakta ve ikizler için önemli konulara değinilmektedir. Bebeklerinizin oda düzeni ve uyku konuları ise ayrı çalışmalarda incelenmiştir.  Mobilya (Karyola) Seçimi  Bebek karyolası, yanları yüksek korkuluklarla çevrili küçük yataklara verilen addır. Bebek karyolasının pek çok çeşidi vardır. Karyola yada yatak seçerken dikkat edilecek başlıca konular aşağıda özetlenmiştir.  Korayola malzemesi ahşap ise doğal mobilyadan yapılmalıdır.
  Boyası kurşun içermemeli ve bebekler doğmadan önce boya kokuları giderilmiş olmalıdır. Bebek karyolası bebeğin sadece uyku değil uyanık olduğu zamanlarda da vakit geçireceği yerdir. Bebek tutunup kalkmaya başladığında ağzını yatak mobilyasına sürecek dişler çıktığında ise karyolayı diş kaşıma amacıyla da kullanabilecektir. Bu ve diğer nedenlerle karyola boyarmaddesinin kansorejen madddeler içermemesi gerekmektedir.
  Anne-baba adayı beklenen doğumdan yaklaşık 30 gün önce karyolayı hazırlatmış olmalıdır. Ancak çoğul bebek annelerine, ikiz bebeklerin erken doğarak süpriz yapmaları nedeniyle, 31. haftada mobilyaların tamamlamalarını öneririz.
  Bebekleriniz büyürken yatak yüksekliğini ayarlamanız gerekeceğinden yükseklikleri ayarlanabilir karyola seçmelisiniz.  Bebek Yatağı ve Diğer Gereçler

  Bebek yatağı seçilen bebek karyolası ile uyumlu olmalıdır.

  Hava alabilen, antibakteriyel yatak seçilmelidir.
  Bebeğinizin konforu ve sağlığı için lateks dolgulu bebek yatakları kullanılmalıdır.
  Kalite onay belgeli yatak ürünleri seçilmelidir.
  Yatağı kaplayan döşeme kolay temizlenebilen bir yüzeyle kaplanmış olmaldır.
  Yatak malzemesi kadar yatağı çevreleyen korunaklı kumaş da pamuklu ve korunaklara bağcıklarla tutturulabilir olmalıdır.
  Yatağın üzerine çiş, kusma veya başka bir sıvı akmasına karşı korunak sağlayacak bir kaplama geçirilebilir. Yatağda lastikle geçirilebilen alez türü korunaklar kullanılmalıdır.

  Bebek Yatağı Çözümleri

  Burada seçebileceğiniz bazı yatak çeşitleri sıralanmıştır.

  Sepet Beşik

  Yeni doğan beşiğidir. Bebeğin ilk 6 ayında kullanıma uygundur. Kapladığı alan az olduğundan mekanlar arasında taşınabilir. İkiz bebekler için de ikiz beşik tasarlanabilir. Anne ve babalar kendi yatağına bu beşikleri yaklaştırıp gece boyunca hafif doğrularak bebeklerini kontrol edebilirler.  Sallanan Beşik

  Bebeğin gaz problemlerine karşı kullanılabilecek bir çözümdür. Bebeklerin sallama ile daha kolay uykuya daldığı sakinleştiği görülmüştür. Bu nedenle bu tür bir çözüm tercih edilebilir. Bebek karyolasının da sallana tipleri vardır. Mekanizma, karyolaya dokunulduğunda yatağı hafifçe sallar. Bebek büyüdüğünde veya bebek uyanık iken de yatağın hareket etmesi istenmiyorsa sallanmayi önleyen fren sistemli çözümleri tercih edilmleidir. Beşiğinizi almadan önce bu konuda bilgi alınız.  Portatif Beşik

  Portatif beşiğin ayak kısımları tekerleklidir. Rahatlıkla bir yerden bir yere yaşınabilir. Boyutları bebek karyolasına göre daha küçüktür. 0-1 yaş arası rahat kullanılabilir. Ayaklardaki tekerleklerin kilitlenebilir (sabitlenebilir) olması gerekmektedir. Bu tür yataklardaki korunaklar parmaklık şeklinde ise parmaklık araları dar olmalıdır ve pamuklu bir kumaşla çevrelenebilr.

  Portatif yatakların en önemli avantajı annenin evdeyken bebeğini de istediği odaya götürülebilmesidir. Bebek uyanıkken de anne işleriyle uğraşırken bebek yalnız kalmamış olur. Örneğin banyo sırasında iki bebekten birini yıkar iken diğerini göz önünde portatif yatağına koyup yanınızda tutabilirsiniz.

  Park Yatak

  Portatif yataklardan seyehat tipi olanlar ise katlanıp taşınabilir olanlardır. Katlanabilir, kılıfı yıkanabilir ve kolayca taşınabilir. İkizler küçük iken seyhata giderken taşınabilmesi büyük avantaj sağlar.

  Bu yataklar oyun parkı olarak da kullanılabilmektedir. Ancak boyutları küçük olduğundan 1-2 yaşından sonra bebeklerinizin ihtiyacına yanıt vermekte yetersiz kalabilir.

  Bebek Karyolası (Bebek Beşikleri)

  Parmaklık şeklinde korunağı olan, korunakları yükseltilip çıkarılabilen karyola tipidir. 70x140 cm lik karyolalar bebeklerin 5 yaşına kadar rahatlıkla kullanılabilir. Sallanan, çekmeceli tipleri vardır. İlk iki-üç yıl korunakları rahatlıkla kullanabilrsiniz. Bebeğinizin yataktan inme performansına göre 2. yaştan itibaren korunakların kaldırılması söz konusu olabilir. Korunaklardaki parmaklıklar arası mesafeler bebeğinizin başının geçemeyeceği genişlikte olmalıdır. Bebeğinizin ayağı, eli de sıkışmamalıdır. Bu nedenle yatağı iç kısımda saran pamuklu kumaştan hazırlanmış bir korunak sistemini de yatağınıza almalısınız. Genellikle bebek uyku setleri içerisinde bu parçalar yer almaktadır.  Çocuk Yatağı (Karyolası)

  Çocuk yatağı yürüyebilen çocuklar için düşünülen ve ölçüleri 90x100 cm yetişkin tipi yataktır. Bu yataklarda yanlarda bebek karyolasındaki gibi korunaklar yerine yatağın iki yanına yarım korunak konulmuştur. Çocuk rahatlıkla yatağından inebilir. Yatağın yerden yüksekliği 45-50 cm civarında ise korunaksız da yatılabilir. Bu durumda, düşme tehlikesine karşı yatağın yanına döşeme üzerine minder benzeri koruyucular koymalısınız. İkizlerinizi üç veya dört yaşından itibaren çocuk yatağına geçirebiliriniz. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Bebekler için yatak seçilirken bebek için tehlike oluşturmayacak yataklar seçilmelidir. Bebeğin rahat uyuyabileceği yataklar seçilmeli hem annenin hemde bebeğin kolaylıkla kullanabileceği yataklar tercih edilmelidir. İlk başta yüksek daha sonra derin olarak ayarlanabilecek yatakların tercih edilmesi annenin yatağa çok fazla eğilmesini önleyecek ve kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Bebek yatakları alırken bebeklerin beş yaşına kadar rahat uyuyabileceği yatakları tercih etmeye dikkat etmelisiniz.
+ Yorum Gönder