+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda İkiz Bebeklerin Banyosu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İkiz Bebeklerin Banyosu


  İkiz Bebekleri Banyo Yaptırma  Bebeklerinizi sırayla yıkamalısınız. Bebeklerinizden biri banyoda iken diğeri güvenli bir yerde olmalıdır. Korunaklı yatak, park yatak uygun seçimlerdir.

  1. bebek beşiğinde 2. bebek banyoda  Yeni doğan bebekler ilk günlerde banyodan korkabilir. Bu normal olup paik yapmamalısınız. Bebeğiniz ağlasa bile hızlıca banyosunu tamamlamalısınız. Banyo bittiğinde onun çok rahatlyacağını düşünün ve mutlu olun. Daha sonraki günlerde bebekleriniz su ile kaşılaştığında bunun rutin ve rahatlatıcı bir şey olduğunun farkına varacaktır.  Bebeklerinizin banyo sonrası giyeceklerini hazırlayın. Gerekiyorsa pişik kremleri, bebek bezi, iç giyim, dış giyim ve çorap, tırnak makası, pamuk vb. gibi.
  Banyoyu hazırlayın.
  Banyo yapacak bebeginizi soyun. Diğer bebeğinizin güvenli bir yerde olduğundan emin olun.
  Bebeğinizi küvetteki hamağa (banyo filesi) yatırın.
  Banyo süngerine vücut temizleyici ürünü dökün ve bebeğinizin başı hariç vücudunu yıkayın. Önce gögüs kısmını yıkayın. Daha sonra bebeğinizin karnını avuçlarınıza alarak çevirin ve sırt kısmını yıkayın. Özel bölgelere vücut temizleyicisini sürmenize gerek yoktur.
  Bol su ile bebeğinizi durulayın (başına su dökmeyin).
  Bebeğinizin vücut temizliğini sağladıktan sonra bebeğinizi gögsü elinize gelecek şekilde tutun. Bebeğin başı aşağı bakacak şekilde çevirin. Başını şampuanla yıkayın. Kulaklarını elinizin baş ve küçük parmaklarınızda kapatarak suyu çabucak dökün. Her gün veya gün aşırı banyo yapan bebeğiniz için başın bir kez şampuanlanması yeterlidir.
  Banyosunu en fazla 5 dk sürdürün.
  Bebeğinizi yıkamayı sonlandırın.
  Hemen havluya alın, sarın ve iyice kurulayın. Bacak ve kol bogumlarının kuruduğundan emin olun.
  Bebeğinizi giydirin.
  Bebeğinizin bakımını yapın. Kulak ve tırnak temizliği (kulak çöpü denilen pamuklu çubuğu kulağa sokmayın!!) , nemlendirici krem vb.gibi.
  Bu işlemler sırasında bebeğinizle göz teması kurmayı ve gülümsemeyi ihmal etmeyin.
  Temizlenen bebeğinize öpücüğünüzü verin, yardımcınıza teslim edin veya güvenli bir yere alın.
  Diğer bebeğinizin banyosuna başlayın.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İkiz bebekleri sıra ile yıkamalısınız. Bebeklerden biri yıkanırken diğerinin güvenli bir ortamda olmasına dikkat etmelisiniz. Yeni doğan bebekler ilk günlerden banyodan korkup ağlayabilirler bu durum normal olduğu için korkmamalı ve paniğe kapılmamalısınız. Bebeğinizi banyoya sokmadan önce kullanacağınız her türlü malzemeyi önceden hazırlamaya dikkat etmelisiniz.
+ Yorum Gönder