+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Kan Pıhtılaşması Ve Gebelik Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kan Pıhtılaşması Ve Gebelik
  Gebelikte kanın pıhtılaşması diye birşey var ama tam olarak kanın pıhtılaştığını nasıl anlarız belirtileri nelerdir. . . 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kan Pıhtılaşması Ve Gebelik Kısa Bilgi


  Genel olarak nadir görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Kanın damarlarda pıhtılaşması tromboz olarak adlandırılır. Tromboz ortaya çıkarsa çıktığı andan itibaren doğuma kadar bir tedavi gerektirir, ayrıca doğumdan sonrada 1-2 hafta tedaviye devam edilir.

  Hamilelik döneminde iğneyle tedavi edilir. Günde bir kez ve düzenli olarak uygulanır. Pıhtılaşma eğer kan dolaşımı sayesinde kalbe ve akciğere kadar ulaşırsa ölüm gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu sebepten dikkat edilmesi gereken çok önemli bir hastalıktır.


  Derin toplardamar trombozunun olasılığını arttıran faktörler var mıdır?

  Tromboz riskini arttıran olaylar:

  • Yüksek benzerlik.
  • İlk kalınan gebelikte bu hastalığın yaşanması.
  • Aşırı şişmanlık.
  • Kilo artışına paralel olarak tromboz riski artar.
  • Hareketsiz yaşam.
  • Etnik nedenler.
  • Irklara göre farklılık gösterebilir. Örneğin Kafkas kadınlarında görülme olasılığı yüksekken Afrika ve Asya kadınlarında görülme ihtimali daha düşüktür.
  • Anne yaşı.
  • Yaş artışına paralel olarak tromboz riski artar.
  • Susuzluk.
  • Kusma, aşırı egzersiz yapma veya ishal durumları susuzluğa neden olur. Bu da tromboza sebeptir.
  • Kişinin geçmişi.

  Kişi eğer daha önceden tromboz hastalığını yaşadıysa, gebeliklerinde tromboz görülme ihtimali artar.

  Derin toplardamar trombozunun neden olduğu riskler nelerdir?

  Bacaklarda bulunan damarlardaki toplardamar kapakçıklarına zarar vererek, kana giden kan akışını yavaşlatarak yetersiz kalmasına sebep olur bunun sonucu olarak kişide ağrı, bacaklarda şişkinlik ve ülser gibi şikayetler görülür. Bu durumun yaşanması hali postflebitik sendromu olarak adlandırılır ve hayat kalitesi üzerinde olumsuz etkiler sergiler.

  Genel olarak ilk akla gelen damar tıkanıklığı şüphesidir. Bu oldukça ciddi bir sağlık sorunudur tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir.

  Anne adayı nasıl derin toplardamar trombozun farkına varabilir?

  Baldır ve kalçanın iç kısımlarında hassasiyet ve ağrı yaşanır, ağrılar sürekli veya çarpıntılı şekillerde kendini gösterebilir ayrıca uvuz bölgelerinde kızarıklık gibi belirtileri olabilir. Eğer sizin de buna benzer şikayetleriniz varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Teşhisi doktorunuz yaparak sizi yönlendirecektir.

  Hamilelikte kan pıhtılaşması tedavisi:
  Gebelikte tromboz tedavisi nasıldır?

  Teşhis edildiği anda vakit kaybedilmeden tedavi uygulanır böylece olası amboliler engellenmiş olur. Ayrıca oluşan pıhtının ilerlemesini durdurmak ve yok etmek için acil tedavi uygulanılır. Anne adayına heparin vb. iğneler yapılarak tedavi süreci başlatılır.

  Hastaya iğneyi nasıl yapacağı konusunda bilgiler verilerek kendi kendine iğne yapması öğretilir. Bundan sonraki aşamada hasta rutin kontrollere gelerek hastanede ayakta tedavisini görür.

  Bir kadın, bir hamileliğinde derin toplardamar trombozu veya akciğer ambolisi yaşadıysa, gelecek hamilelikler için önlemler almalı mıdır?

  Eğer anne adayı önceden akciğer ambolisi veya tromboz atlatmışsa, anne adayanın yeni gebeliğinde heparin vb. iğneler kullanılarak olası pıhtılaşma önlenmeye çalışılır. Bu doktorlar arasında yaygın olan bir fikirdir fakat riskli hastalara uygulanır.

  Riskli kişileri oluşturan etkenler:

  - Trombofolyo sendromu olanlar,
  - İkiden fazla tromboz rahatsızlığı yaşayanlar.


  Hastanın bu durumları hamilelik veya normal bir dönemde yaşamasının önemi yoktur önemli olan hastanın bu hastalığı daha önceden yaşamış olmasıdır. Risk faktörünün dışında kalan hastalarda uygulanacak tedaviyi doktor belirler.

  Doğumda alınması gereken özel önlemler var mıdır?

  Doğum gününe kadar heparin adlı iğne kullanılır. Risk faktörü dışında kalan anne adaylarında ise yine de doğumdan önce ve sonra kısa bir süre heparin iğnesi yapılması tavsiye edilir. Hastanın durumuna göre en uygun yöntem doktor tarafından belirlenecektir. Doğum sonrasında kısa bir süre warfarin tablet veya heparin iğnesi uygulamasına devam edilir.

  Eğer sezaryen doğum olursa?

  Bu durumda ister riskli olsun ister normal olsun heparin iğnesi mutlaka uygulanır çünkü sezaryenden kaynaklanan bir tromboz riski vardır.

  Doğumdan sonra tedaviye neden devam edilir?


  Hamilelikten kaynaklanan risk, hemen ortadan kalkmaz aksine doğum sonrasında risk biraz daha artar bu sebepten dolayı hastaya ortalama 7 hafta kadar tedavi uygulanır

 3. Ziyaretçi
  bende kan pıhtılaşması var 3 aydır ilac kullanıyorum hamile kalmayı düşünüyorum hamile kaldıktan sonramı innekullanılıl üncemi yorum yaparmısınız
 4. Fatma
  Administrator
  bende kan pıhtılaşması var 3 aydır ilac kullanıyorum hamile kalmayı düşünüyorum hamile kaldıktan sonramı innekullanılıl üncemi yorum yaparmısınız
  bu konu ile ilgili en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.

 5. Ziyaretçi
  Mrh benim ilk ve ikinci gebeligim 8haftadasonlandirildi kurtaj oldum.ikinci gebeligimde inne kullandigima ragman bebegimi kaybettim kan pihtilasmasi var dedi. Ne yapmaliyim bundan sonra lütfen cevap verin

 6. Fatma
  Administrator
  Mrh benim ilk ve ikinci gebeligim 8haftadasonlandirildi kurtaj oldum.ikinci gebeligimde inne kullandigima ragman bebegimi kaybettim kan pihtilasmasi var dedi. Ne yapmaliyim bundan sonra lütfen cevap verin
  Merhaba geçmiş olsun. Hamilelik öncesi ve döneminde çok iyi bir uzman doktorun kontrolüne girin böylelikle her adımı her gelişmeyi doktorunuz takip edecektir.

 7. Ziyaretçi
  6 yıllık evliyim ve bir düşüğüm var salı gün çatlama iğnesi vuruldum kasıklarımda inanılmaz bi ağrı var sizce hamilemiyim halsizlik ve uyku hali de var ne olur cvp verin

 8. Fatma
  Administrator
  6 yıllık evliyim ve bir düşüğüm var salı gün çatlama iğnesi vuruldum kasıklarımda inanılmaz bi ağrı var sizce hamilemiyim halsizlik ve uyku hali de var ne olur cvp verin
  Kasık ağrıları halsizlik kullandığınız ilaçlardan olabilir. Bir kaç gün sonra doktorunuza gidip test yaptırmanız gerekiyor.

 9. Ziyaretçi
  Mrh ben 2 bos gebelik yasadım 3.ye hamileyim bos gebelik olabilirmiş testlerimi yaptırdım hiçbir problem yok dedi.kan pıhtılaşması için ayrıca test yaptırmalımıyım.normalde nefes darlıgım ve asırı halsız oluyorum sigara da kullanıyordum.

 10. Ziyaretçi
  Mrb ben 2 kere boş gebelikten kürtaj oldum 3.gebeligim boş olabilirmiş.tahlillerim temiz çıktı.ben de pıhtılaşma olabilirmi test yaptırmalımıyım.normalde nefes darlıgı ve ssırı halsizlik ve fazla uyuma ihtiyacı duyuyorum tesekkurler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


kan pıhtılaşması belirtileri,  kan pıhtılaşması nasıl anlaşılır,  hamilelikte kan pıhtılaşması nasıl anlaşılır,  hamilelikte kan pıhtılaşması neden olur,  hamilelikte kan pıhtılaşması,  gebelikte kan pıhtılaşması nasıl anlaşılır