+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Rahim Sarkmasının Belirtileri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Rahim Sarkmasının Belirtileri Nelerdir
  Rahim sarkmasının belirtileri nelerdir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Rahim Sarkmasının Belirtileri Hakkında Bilgi

  Hafif sarkmada herhangi bir belirti olmayabilir.Orta derecede, karnın aşağı kısımlarında ağırlık ve bir top üzerine oturuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Sırtın ve karnın alt kısımlarında ağrı ve rahatsızlık yakınması olabilir. Uzun süre ayakta kaldığınızda yakınmalarınız artabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrınız olabilir.Ciddi sarkmada, rahim dışarıdan görülür ve vajinada büyük bir kitle varmış hissi yaratır.
  Sarkma yüzünden bazı kadınlar; öksürürken, hapşırırken ve gülerken idrar kaçırabilir, idrar ve gaita yaparken güçlük çekebilirler.

  Belirtiler hastalığın şiddetine göre değişir. Hafif bir sarkma varsa hiçbir belirti olmayabilir. Orta ve ciddi derecede sarkmalarda ise şunlar olabilir;

  Alt karın bölgesinde ağırlık hissi yada aşağıya çekiliyormuş hissi,
  Cinsel ilişki sırasında ağrı olması,
  Vajinadan bir şeylerin çıkması,
  Bel ağrısı olması

  Rahim sarkması olan bazı kadınlar ise sanki küçük bir topun üzerine oturmuş gibi yada vajinalarından bir şey sarkıyormuş gibi hissettiklerini söylerler. Şikayetler genelde sabah saatlerinde az (uzun süren yatma sonrasında), günün ilerleyen saatlerinde ise daha fazla olur. Gebelik ve özellikle iri bebek nedeniyle zor doğum yapanlarda, rahim sarkmasına neden olan kas zayıflaması olur. Menopozdan sonra da yaşın ilerlemesi ve östrojen seviyesinin azalması nedeniyle kaslarda zayıflama olur. Bunlar da rahim sarkmasına yardım ederler. Genetik nedenler de ayrıca rol oynar.

+ Yorum Gönder