+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Emzirme Döneminde Alkol Ve Sigara Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Emzirme Döneminde Alkol Ve Sigara
  EMZİRME DÖNEMİNDE ALKOL VE SİGARA KULLANIMI


  Amerikan Pediatri Akademisinin son yaptığı çalışmada annesi sigara içerek bebeğin pasif içici durumunda kalması durumunda eğer bebek sadece anne sütü alıyor ise sigaranın bebeklerde neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerjik astım gibi hastalıkların daha az görüldüğü tespit edilmiştir.Yani anne sütü sigaranın zararlarını yenmiştir.Ancak sigaranın sütü azaltıcı ve bebekler üzerinde huzursuzluk yapıcı etkileri vardır. Hafif alkollü içeceklerin ( bir kadeh şarap vs ) emzirilen bebekler için zararlı olduğu düşünülmemektedir.Ancak çok fazla alkol alımı bebekleri ilk başta uykulu ya da huzursuz yapar ve sürekli devam edildiğinde bebeğin gelişimi bozulur.

  Anne sütündeki alkol miktarı annenin kanındaki miktar ile aynıdır (aynı zamanda ölçüldüklerinde). Bebeğinizi emzirdiğiniz dönemde aşırı alkol kullanmaktan kaçınınız. Emzirme döneminde alkolün etkisini en aza indirmek için, bebeğinizi emzirmeden önce her bir standart içki için iki saate kadar bekleyiniz (örneğin; dört içki içmeniz durumunda, bebeğinizi emzirmeden önce dört ile sekiz saat beklemeniz gerekir).

  Bebeğini emziren annelerin sigarayı bırakmaları ya da en azından olabildiğince azaltmaları önerilmektedir. Bebeğinizi emzirmeden hemen önce ya da bebeğinizin olduğu odada sigara içmemelisiniz. Sigarayı bırakmada yardıma ihtiyaç duymanız halinde, doktor veya eczacıya danışınız.

 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Emzirme döneminde ki anneler ne yese,içse sütleri de de aynı tadı verir.Bu yüzden sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsak alkol ya da sigara kullanımını bırakmamız lazım.Çünkü bir düşünsenize size verdiği zararı bide o küçücük bedene nasıl nasıl zarar verir.Hiç bir anne bebeğinin zarar görmesini istemez
+ Yorum Gönder