+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Nikelin atomik özellikleri Hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Haberler
  Devamlı Üye

  Nikelin atomik özellikleri Hakkında bilgi
  Nikelin atomik özellikleriTemel Özellikleri
  Sembol:
  Ni

  Atom numarası: 28

  Atom ağırlığı: 58.6934 g/mol

  Oda koşullarında (25°C 298 K): Gümüşümsü parlak metalik katı

  Metal

  d-blok elementi

  Nikel ilk olarak 1751 yılında Axel Fredrik Cronstedt tarafından keşfedilmiştir.

  Başlıca mineralleri nikel brendi (NiS), nikelin (NiAs), arsenikli nikel galeni (NiAsS), bunsenit (NiO), anabergit Ni3(AsO4)2.8.H2 tir.

  Saf olarak nikel, ham nikelin karbon monoksit ile 50°C reaksiyonu sonucunda nikel tetra karbonil oluşur. Oluşan bu bileşiğin 250°C bozunması ile saf nikel elde edilir.

  Ni + 4CO (50°C)->Ni(CO)4 (230°C)->Ni + 4CO

  Diğer bir yöntem ise pirotin adı verilen piritlerin işlenmesi sırasında elde edilir. Kavurma işleminde demir, demir okside yükseltgenirken, nikel sülfürleri halinde kalır. Bu ürün silis, kok ve kil ile karıştırılarak eritilir. Oluşan nikel matı denilen denilen kükürtçe zengin erimiş haldeki karışım kavrularak NiO elde edilir. Oksit derişik HCl asit ile çözündürüldükten sonra oluşan tuz bazikleştirilerek Ni(OH)2 elde edilir. Kızdırılarak tekrar daha saf NiO elde edilir. Kok ile indirgenmesiyle saf nikel elde edilir.


  Ek Özellikleri
  Bileşikleri:
  NiF2 NiCl2.6H2O NiCl2 NiBr2 NiI2 NiO Ni2O3 NiS NiS2 Ni3S2 NiSe 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Nikel elementti periyodik cetvelde yer ala elementlerden birid.r bu element renk olarak gümüş beyaz karışımı bir şeydir. bunun dışında bir metal olan nikel oda koşullarına katı halde bulunmaktadır. son olarak bu element bir geçiş metalidir.
+ Yorum Gönder