+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Seryumun atomik özellikleri ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Serap Yaman
  Timin Cadısı

  Seryumun atomik özellikleri ile ilgili bilgiler
  Seryumun atomik özellikleriTemel Özellikleri
  Seryum Sembol: Ce

  Atom numarası: 58
  Atom ağırlığı: 140.116 g/mol
  Oda koşullarında (25°C 298 K): Gümüşümsü beyaz katı metalik
  Lantanit serisi elementi
  f-blok elementi

  Seryum 1803 yılında İsveç’ te Jöns Jacob Berzelius ve Wilhelm von Hisinger tarafından keşfedildi. Aynı yıl bu keşiften bağımsız olarak Almanya’ da Martin Heinrich Klaproth tarafından da keşfedilmesi ilginç bir tesadüftür.

  Seryum ve diğer lantanit serisindeki elementlerin minerallerinde izolasyonu çok zordur. En bilinen mineralleri xenotim, monazit (Ce, La, Th, Nd, Y)PO4 ve bastnaesittir (Ce, La, Y)CO3F.

  Seryumun cevherinden ayırılarak saf olarak elde edilmesi çok kompleks bir yöntemle gerçekleşir. Öncelikle ekstraksiyon yolu ile cevherden tuzu halinde sülfürik asit, hidroklorik asit ve sodyum hidroksit ile ekstrakte edilir. Seryum (IV) iyonu diğer lantanitlerden daha çabuk hizroliz olduğu için KmnO4 yükseltgen ajanı ile tuzu halinde elde edilir.

  Daha sonra elde edilen eritilmiş tuzu (CeCl3) ve NaCl karışımının grafit hücrede elektrolizi ile saf seryum elde edilir.

  Seryum orta derecede toksik bir maddedir. 65-80 C de havada kendiliğinde alev alır. Çinko ile reaksiyonu sonucunda patlama olabilir. Bizmut ve antimon ile çok ekzotermik reaksiyon verir. Yanma sırasında açığa çıkan gazı tok------ ve seryumun alev alması halinde alev su ile söndürülmemelidir. Çünkü su ile reaksiyona girerek hidrojen gazı oluşturur.

  Ek Özellikleri
  Bileşikleri:
  CeH2 CeF2 CeF3 CeF4 CeCl3 CeBr3 CeI2 CeI3 CeO3 Ce2O3 CeS Ce2s3 CeN
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Seryum elementi periyodik cetvele yer alan elementlerden birid.r bunun dışında bu element bilindiği gibi cam yapımında kullanılmaktadır. aslında cam yapımlarında hem camın bir bileşeni hem de renk giderici olarak kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder