+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Su nun fiziksel özellikleri ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Serap Yaman
  Timin Cadısı

  Su nun fiziksel özellikleri ile ilgili bilgiler
  Sunun fiziksel özellikleri  Temel Özellikleri
  İnce tabakalar halindeyken renksiz olan Su derin tabakalar halinde mavi lacivert renklerdedir. Bunun nedeni güneş ışığının bir kısım renklerinin su tarafından absorplanması (emilmesi) dir.

  Suyun fiziki özelliklerinden donma ve kaynama noktası celcius Sıcaklık skalası için standart alınmıştır. Suyun donma noktası veya buz su ve buharın dengede bulunduğu sıcaklık 0°C veya 273.16°K (Kelvin) ve 760 mm.Hg Basınca altında suyun kaynama Sıcaklığı 100°C olarak kabul edilmiştir.

  +3.98°C’ daki havasız bir kg su 1 lt olarak kabul edilir.Buna göre +3.98°C sıcaklıktaki suyun yoğunluğu l gr/cm³tür.(+3.98°C da su genleşme olarak en büyük değerini alır. Yani bu sıcaklıktaki birim hacimde Suyu alırısıtır ya da soğutursak diğer örneğin +20°C’ daki birim hacimdeki sudan daha fazla oranda genleşir Hacmi artar.

  1 gr suyun sıcaklığını 17°C dan 18° C a çıkarmak için verilen ısıya 1 kalori (cal) denir. Su katı Sıvı ve Gaz hallerindeyken Moleküller özelliklerini korur. Bu nedenle suya belirli ve saf Madde denilebilir.

  Su 0°C nin altında katı 0°C ile 100°C arasında sıvı ve 100°C nin üzerinde gaz halindedir. Doğada yalnız H O olarak suya rastlamak oldukça güçtür. Çözücü özelliği çok fazla olan su temas ettiği her şeyi az çok çözer. Onlarda beraber bulunur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Su bileşiği iki oksijen ve bir hidrojenin bir araya gelip kovalent bağ ile bağlanması ile oluşan bir bileşiktir. bunun dışında bu bileşik maddenin hallerinden sıvı haline sahiptir renksizdir ve akışkandır. belli bir hacmi olmayan bu su maddesi konulduğu kabın şeklini almaktadır.
+ Yorum Gönder