+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi nedir
  Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi hakkında bilgi

  Özel Konum itibariyle, Türkiye; eski kara kütlelerinin (Asya-Avrupa-Afrika) birbirlerine iyice yaklaştığı bir konumda yer almaktadır. Bu özel konumu sayesinde, üç kıtayı birbirine bağlayan bir köprü görevini üstlenir. Öte yandan Türkiye'nin büyük bir bölümünü oluşturan Anadolu yarımadasının üç tarafı denizlerle çevrilidir. Söz konusu bu denizler, Cebel-i Tarık Boğazı ile Atlas Okyanusu'na, Süveyş Kanalı ile Hint Okyanusu'na bağlantılıdır. Dolaysıyla deniz ulaşımında stratejik bir öneme sahiptir. Böylece bu yarımadanın üzerinde kurulan devletler, amfibi devlet özelliği taşırlar.

  Eski kara kütlelerinin birbirlerine iyice sokuldukları konumda; İstanbul ve Çanakkale boğazları yer almaktadır. Bu boğazlar; Karadeniz'e komşu ülkelerin, açık denizlere açıldığı tek su yolunu oluşturur. Dolaysıyla boğazlar, birer can damarıdırlar.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Türkiye bilindiği gibi dünyada avrupa asya ve afrika kıtalarını birbirlerine en çok yakın olan yerde bulunmaktadır. yani dünya da bulunan yeri çok güzel ve önemlidir. bunun dışında bu ülke yani tükiye bilindiği gibi boğazları okyanuslara bağlıdır.
+ Yorum Gönder


türkiyenin dünya ulaşım ağı içerisindeki yeri ve önemi,  turkiyenin dunya ulasim agi icerisindeki yeri ve onemi,  türkiyenin dünya üzerindeki yeri ve önemi