+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Kundalini Nedir - Kundalini Tanımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Kundalini Nedir - Kundalini Tanımı
  Kundalini Nedir - Kundalini Tanımı


  Kundalini (kuṇḍalinī कुण्डलिनी) Sanskritçe'den gelen Kundalini kelimesi 'gizemli' anlamına gelmektedir. İnsan vücudunda bulunan gizemli evrim enerjisi olup, insan organizmasında uyuyan, hareketsiz potansiyel bir güç halindedir.

  Kundalini'nin uyandırılması

  Kundalini; insan bedeninde kuyruksokumunda yer alan Muladhara Çakra'da bulunan gizemli bir enerjidir. Yaşam enerjisi Prana'nın statik yönüdür. Kundalini enerjisinin uyandırılması insan bedeninin sınırsız potansiyelinin açığa çıkmasını sağlar.

  Muladhara Çakra'da uyur halde bulunan Kundalini enerjisinin uyandırılması için öncelikli olarak Çakra merkezlerinin, daha sonra enerji kanallarının, daha sonra İda ve Pingala enerji kanallarının ve daha sonra da merkezi enerji kanalı olan Suşumna kanalının Yoga teknikleri ile tam aktif hale getirilmeleri gerekir. Ancak bundan sonra Kundalini uyandırılıp Suşumna kanalından yükseltilebilinir.

  Kundalini enerjisi en alt çakra olan Muladhara Çakra dan başlayarak sırasıyla tüm çakralardan geçirilerek Sahasrara Çakra ya yükseltilir.

  Kaynakça

  Prof. Akif Manaf, "Yoga : Kundalini- Gizemli Evrim Enerjisi" İnkılap Yayınları, 2008
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Gizemli anlamına gelen Kundalini sözcüğü bir enerji çeşididir. Bu kelime Sanskritçe'den gelen bir kelime olmakla birlikte insan vücudunda kuyruksokumu bölgesinde yer almaktadır.
+ Yorum Gönder