+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda 22 Şubat 1962 ayaklanması ve sonuçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  22 Şubat 1962 ayaklanması ve sonuçları

  22 Şubat 1962 ayaklanması


  Talat Aydemir


  Şubat Olayı, 1962'de, Harp Okulu Komutanı Kurmay Albay Talat Aydemir ve arkadaşlarının, ordu içindeki 27 Mayısçıların tasfiyesi için, 20 Şubat günü başlatılan atama ve gözaltına almalara karşı direnişi olayıdır.
  22 Şubat 1962 ayaklanması sonuçları

  Talat Aydemir'in atamaların durdurulması yolundaki ısrarını İsmet İnönü kabul etmedi. Ancak, saat 03.30’da Talat Aydemir alarmı kaldırdığını bildirdi ve evine döndü. Ertesi gün tutuklandı ve Genelkurmay başkanlığı’nda göz altına alındı. Harp okulu öğrencileri ise memleketlerine gönderildi. Başlarında Talat Aydemir'in bulunduğu, 22 Şubat direnişine katılan genç subaylar emekliye sevk edildi. Ancak, emeklilik hakkı kazanmamış olanlar ise ordudan tard edilmiş oldular. TBMM, 30 Nisan 1962’de ayaklanmaya karışanların ceza kovuşturmasına uğramamasına ilişkin yasayı kabul etti.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Bu ayaklanma da yüzlerce subay katılmıştır ve bu darbe İsmet İnönünün girişimleri sonucu başarısız olmuştur ve o yıl harp okulu mezun vermemiştir üstelik Talat Aydemir tekrar böyle bir girişimde bulunmaya başlayınca idam edilmiştir.
+ Yorum Gönder