+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Florun Kimyasal özellikleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Florun Kimyasal özellikleri Nelerdir
  florun kimyasal özellikleri nelerdir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Florun Kimyasal Özellikleri Nelerdir Hakkında Bilgi

  Flor, tüm elementlerin içinde en elektronegatif ve reaktif olanıdır. Hemen hemen tüm organik ve inorganik maddeler ile reaksiyona girer. Flor, sıcakta altın ve platine bile etki edebilir. Kuru flor gazı soğukta camı etkilemese de, cam biraz ısıtıldığında, flor gazı etkisiyle büyük bir şiddetle yanar. Hemen hemen bütün organik bileşikler flor etkisi altında Hidroflorik asit (HF) ve Karbontetraflorid (CF4) bileşikleri vererek yanarlar.

  Flor.jpg


  Flor adi koşullarda oksijen ve sodyum, potasyum ya da kalsiyum oksitlerle tepkimeye girmez. Oksijenle oluşturduğu bileşikler gerçekte birer oksit olmayıp, florürdürler. Bu bileşiklerde oksijen pozitif değerliklidir. Bu nedenle bunun florür oksit yerine oksijen florür olarak adlandırılması daha doğrudur. Florür iyonu iyi bir kompleks yapıcıdır. Bunun sonucu olarak florürlerin çok büyük bir bölümü florür iyonlarının varlığında kompleks iyonlar oluşturur.

  Florun solunması çok tehlikelidir. Gazın, deri ve mukozalı zarlar üzerine şiddetli yakıcı etkisi vardır. Kronik olarak alınması diş minelerinde lekelere, diş dökülmelerine ve eklemlerde kireçlenmeye neden olur.

  Sembolü: F
  Atom Numarası: 9
  Atom Ağırlığı: 18,9984 g/mol
  Elektron Sayısı: 9
  Elemet serisi: Halojen

  Maddenin Hali: Gaz
  Görünümü: Sarı

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Flor elementi periyodik cetvelde bulunan elementlerden biridir. bu element atom numarası 9 dur. ve 2)7 şeklinde yarılır. bakıldı zaman bu elementin ikinci periyotta yer aldığı ve bu elementin bir 7A grubu elementi olduğu görülmektedir. bunlar dışın da en elektro negatif elementtir.
+ Yorum Gönder