+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Gümüşün Kimyasal özellikleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gümüşün Kimyasal özellikleri Nelerdir
  gümüşün kimyasal özellikleri nelerdir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Gümüşün Kimyasal Özellikleri Hakkında Bilgi

  Periyodik çizelgenin I B grubunda yer alan kimyasal bir elementti
  r. Çok eski dönemlerden beri bilinmesine karşın süs eşyası olarak altın ve bakırdan sonra kullanıldı. Tarihi buluntular gümüşü ilk kez Mısırlıların İÖ 3100†de, Çinlilerin ve Perslerin İÖ 2500†lerde kullandıklarını ortaya koymaktadır. Gene İÖ 1000 yılda Mısır’da para olarak kullanılmaya başlanmıştır.


  Gümüş1.jpg

  Parlak beyaz renkte altından daha sert, kolay işlenebilen tel ve levha haline getirilebilen sünek bir metaldir. Örneğin 1 gr gümüşten, 2000 m tel çekilebilir. Doğada iki kararlı izotopu vardır. Ag-107 (% 51,8) ve Ag-109 (% 48,2). Ayrıca yarılanma süresi 4,5 saniye (Ag-114) ve 40 gün arasında değişen (Ag-105), 14 kadar radyoaktif izotopu da vardır. Elektrik sistemde küp ve altıgen olarak kristallenir. Altından kolay, bakırdan zor oksitlenir. Oksijenden ve sudan etkilenmeyen oksitlenmesinin nedeni ozon ve havadaki kükürttür. Asitlere ve bazı organik maddelere karşı aşınmazsa da nitrik asit ve derişik sülfirik asitte erir.

  Sembolü: Ag
  Atom Numarası: 47
  Atom Ağırlığı: 107.8
  Elemet serisi: Geçiş metali

  Maddenin Hali: Katı
  Görünümü: Beyazımsı

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Gümüş periyodik cetvelde yer alan elementlerden biridir. bu element altından sonra gelen dünyanın en iyi ikinci iletkeni olma özelliğine sahiptir.i bunun dışın da gümüş oda koşulların da katı halde bulunmakta ve bu element B grubu elementleri arasında yer alan bir metal olma özelliği taşımaktadır.
+ Yorum Gönder