+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Göl Suyunun Kimyasal özellikleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Göl Suyunun Kimyasal özellikleri Nelerdir
  göl suyunun kimyasal özellikleri nelerdir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Göl Suyunun Kimyasal Özellikleri Nelerdir Hakkında Bilgi

  Göller yer altı ve yer üstü suları ile yağışlar tarafından beslenmektedir.
  Göllerin suları tatlı, tuzlu, acı ve sodalı olabilir. Göl sularının kimyasal özellikleri, gölü besleyen akarsuların kimyasal özelliğine, iklim özelliklerine ve göl çanağını oluşturan kayaçların özelliklerine göre farklılık gösterir.

  Göl.jpg


  Özellikle dışa akışı olmayan kapalı havzalardaki göllerin suları içinde eriyik halde madensel tuzlar bulunmaktadır. Buharlaşmanın şiddeti göl suyunun tuz yoğunluğunu belirler. Tuz Gölü’nün suları tuzlu, Van Gölü’nün suları ise sodalıdır. Açık havzalar içerisindeki göller ise fazla sularını gideğenler vasıtası ile boşalttığı için suları tatlıdır.  Göller, yağışlar, akarsular ve kaynaklar tarafından beslenir. Göllerin su seviyeleri beslenmeye bağlı olarak değişir. Bazı göller fazla sularını bir akarsu ile deniz boşaltır.

  Bu akarsulara göl ayağı veya gideğen denir. Gölün beslenmesine ve havzadaki iklim koşullarına bağlı oluşan seviye farkı nedeniyle su seviyesinde değişiklik olur.

+ Yorum Gönder


göl sularının kimyasal özellikleri,  göl suyunun kimyasal özellikleri,  gol sularinin kimyasal ozellikleri,  göl suyunun kimyasal özelliği,  göllerin sularının kimyasal özellikleri,  göllerin kimyasal özellikleri nelerdir