+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Izotop Atomların Kimyasal özellikleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Izotop Atomların Kimyasal özellikleri Nelerdir
  izotop atomların kimyasal özellikleri nelerdir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Izotop Atomların Kimyasal Özellikleri Hakkında Bilgi

  Bir atomun kimyasal özellikleri ilke olarak atom numarası ile belirtilen proton ve elektron sayısına bağlıdır.Bundan dolayı bir elementin izotopları birbiri ile hemen hemen aynı olan kimyasal özelliklere sahiptir.Bazı elementler doğada tek bir izotop halinde bulunurlar.Fakat çoğu elementlerin birden çok izotopu vardır.Örnek olarak kalayın 10 doğal izotopu vardır.

  Kütle spektrometresi bir elementte kaç izotop bulunduğunu , her izotopun tam olarak kütlesini ve bağıl miktarını saptamak için kullanılır.Buharlaştırılmış madde , elektronlarla bombardıman edilerek artı yüklü iyonlar oluşturulur.Bu iyonlar eksi yüklü bir levhaya doğru çekilerek bu levha üzerinde bulunan dar bir aralıktan hızla geçirilirler.

  İyot demeti bundan sonra magnetik bir alan içinden geçirilir.yüklü tanecikler magnetik bir alan içinde dairesel bir yörünge izlerler.Taneciğin yükü arttıkça doğrusal yörüngesinden sapma da artar.Bu nedenle , magnetik bir alanda artı yüklü bir iyonun izlediği dairesel yörüngenin yarıçapı o iyonun e/m değerine bağlıdır.

  Değişik e/m değerine sahip iyonların bu son aralıktan geçmesi ise magnetik alan şiddeti veya iyonları hızlandırmak için kullanılan voltaj ayarlanarak sağlanır.Böylece aygıttaki farklı iyon türlerinden her biri bu aralıktan ayrı ayrı geçirilirler.Detektör her farklı iyon demetinin şiddetini ölçer ; bu iyon şiddeti örnekte bulunan izotopların bağıl miktarına bağlıdır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İzotop atomlar dediğimiz atomlar proton sayıları aynı ancak nötron sayıları farklı olan atomlardıor. mesela diyelim ki X elementi 17 protona ve 12 nötrona sahiptir . o zaman bu elementin izotopu olan atom 17 protona sahip ancak 12 farklı bir nötrona sahiptir.
+ Yorum Gönder


atomun kimhasal ozelligi nelere bagli