+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Yağmur Suyunun Kimyasal özellikleri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yağmur Suyunun Kimyasal özellikleri Nedir
  yağmur suyunun kimyasal özellikleri nedir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Yağmur Suyunun Kimyasal Özellikleri Hakkında Bilgi

  Su oldukça kararlı bir bileşik olduğu için meydana geliş ısısı yüksektir. Metallerle ve ametallerle reaksiyona girerek bunların oksitlerini meydana getirir. Sonuçta hidrojen açığa çıkar.

  1- C+H O → CO +H2 Ametallere örnek  2-2Fe+3H O → Fe O + 3H Metallere örnek


  Su halojenlerle reaksiyona girerek bunları indirger ve oksijen açığa çıkarır.


  2H o+2Br → 4HBr + O Halojenlere örnek


  Oksitler su ile reaksiyona girerek hidroksitleri meydana getirir. Bu hidroksitler pozitif yüklü elementin periyodik tablodaki yerine bağlı olarak asidik, bazik veya amfoterik olabilirler.  Su az da olsa iyonlaştığı için zayıf baz veya asit, tuzları suda çözündükleri zaman hidrolize uğrarlar. Metal nitrür suda bozunarak amonyak ve hidrojen açığa çıkar. Metal karbürleri hidrokarbonlar vererek su ile reaksiyona girerler.

  CaC + 2H O → Ca(OH) + C H


  Doğada bulunan suların en safları sırasıyla kar ve yağmur sularıdır. Özellikle yağmur sularında çözünmüş olarak hava içindeki gazlar yanında karbondioksit, klorürler, nitratlar, sülfatlar amonyak ve askıda organik ve anorganik tozlar bulunur. Yağmur suyu içinde çözünmüş halde bulunan amonyak, nitrat ve sülfatlar toprakların zirai gücünü artırır.  Su, bitki ve hayvanların beslenmesinde önemli bir faktördür. Su,çözücü katalizör ve akışkan bir ortam olarak bazı büyüklüklerin tarifinde standart referans maddesi olarak artıkların uzaklaştırılmasında, seyreltici, dağıtıcı, soğutucu, temizleyici, ısı taşıyıcısı olarak bunların yanında hidro-elektrik üretiminde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Sanayide hidrojen suyun elektrolizinden veya su buharı kızgın kömür içerisinden geçirilerek elde edilir.

  SUYUN İNSAN HAYATINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ

  Suyun vücudumuzdaki bulunma yerleri ve oranları şöyledir:

  Vücut hücreleri %55

  Lenf %20

  Kan plazması %7.5

  Kemikler %7.5

  Vücut organlarını ayıran, koruyan

  Destek doku %7.5

  Beyin, omurilik sıvısı %2.5  Vücudumuzda lazım olan suyun büyük bir kısmı yiyecek içeceklerle alınır.Bundan başka organik maddelerin vücudumuzda yanması ile de bir miktar su meydana gelir. Su kaybı ise idrarla, terle, solunum ve dışkıyla olur. Organizmada su kaybı % 10’u bulduğu zaman hayati tehlike başlar. Vücutta su azaldığı zaman dengenin sağlanması için önce ciltten su çekilir, kanda su azalır, kanın yoğunluğu artar ve sonunda insan ölür.

+ Yorum Gönder