+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Hücrelerin Bölünme Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Hücrelerin Bölünme Nedenleri
  Hücrelerin Bölünme Nedenleri Nelerdir  Hacim / Yüzey Oranı: Yüzey-hacim oranı yani hücre zarı ile sitoplazma arasındaki oran bozulduğunda hücre zarı büyüyen sitoplazmanın ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir. Bu durumdaki hücrede madde alışverişi, iletimi ve boşaltımı gibi ihtiyaçlar karşılanamaz.Şöyle ki;
  Hücre büyürken hücre zarı (yüzeyi) genişler, hücrenin hacmi (sitoplazma) artar. Ancak hücrenin hacmi hücre zarından daha hızlı büyür. Bu nedenle hücre belli bir büyüklüğe geldiğinde hücre zarından madde giriş çıkışı yeterli hızda gerçekleşemez, hücrenin oksijen ve besin alıp, atık maddeleri hücre dışına atması zorlaşır ve hücre büyümeye devam edemez. Bu durumda hücrenin yaşamını sürdürebilmesi için bölünmesi gerekir ve bölünerek hacmini azaltır.

  Çekirdek /Sitoplazma Oranı: Hücrenin büyümesi durumunda çekirdeğin de hücredeki hakimiyeti zorlaşır ve hücrenin yaşamı tehlikeye girer. Çünkü çekirdeğin denetim alanı gittikçe genişler. Çekirdek hücreyi yönetemez hale geldiğinde hücre bölünür. Büyüyen hücrenin çekirdeği hücreye bölünme emrini verir ve hücre bölünür.
  Çevresel faktörler ve Hormonlar: Örneğin büyüme hormonları hücreleri uyararak bölünmeyi başlatır.Bölünmenin amacı hacmi azaltıp yüzeyi artırmaktır. Bu nedenle bölünme sonucu oluşan hücreler başlangıçtaki hücreye göre daha küçüktür.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Hücreler belli bir olgunluğa eriştiklerinde bölünmek zorunda kalırlar. bunun dışında hücreler yaralana yerleri onarmak için ve büyüyen canlılar için bölünürler.
+ Yorum Gönder


hücre bölünmesinin nedenleri,  hucre bolunmesinin nedenleri,  hücrenin bölünme nedenleri,  hücre bölünmesinin nedenleri maddeler halinde,  hucre bolunmesi nedenleri,  hücre bölünmesinin nedenleri nelerdir