+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Klasik liberal görüş nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Klasik liberal görüş nedir
  Klasik liberal görüş nedir


  Bireysel özgürlük üzerine kurulu ve bu özgürlüklerin korunmasıyla sınırlandırılmış, topluma yüksek oranda avantaj sağlayacak bazı hizmetleri sunan bir devletin olması, geriye kalan tüm fonksiyonların düşürülerek serbest piyasa tarafından karşılanması gerektiğini savunan ideojidir. Klasik liberaller laissez faire ekonomi politikalarını savunur, iktisadi özgürlükler ve piyasa ekonomisini vurgular, devletin görev alanının genişletilmesine karşı çıkar.Klasik liberal bir düzen, politikayı en asgari düzeye indirir ve bireyleri kendi örgütlerini ve gruplarını kurmakta ve kendi amaçlarını izlemekte serbest bırakır. Bazı türleri bireyleri eğer isterlerse düzenden ayrılma konusunda bile serbest bırakır. Başka konularda aralarında dikkate değer farklılıklar bulunmasına rağmen, önde gelen çağdaş liberallerden F. A. Hayek, John Rawls, Ronald Dworkin, Charles Larmore, Chandran Kukathas, Loren E. Lomasky ve David Schmidtz klasik liberal olarak tanımlanabilecek düşünürlerdir.

  KLASİK.jpgKlasik liberalizm üzerinden yola çıkan ve günümüzde bu düşüncenin daha uç şekli olarak kabul edilen fikirleri savunanlar kendilerini Liberteryen olarak adlandırılır. 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  aslıdan görüşler arasında pek farklılık yok hepsinde özgürlükler ön planda Liberalizm, bireysel özgürlükleri ve hakları temel alan bir siyasi ideolojidir.
+ Yorum Gönder


liberal görüş ne demektir