+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Sinir dokusu nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Sinir dokusu nedir
  Sinir dokusu nedir

  Sinir sistemi (veya sinir ağı), canlıların içsel ve dışsal çevresini algılamasına yol açan, bilgi elde eden ve elde edilen bilgiyi işleyen, vücut içerisinde hücreler ağı sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimini sağlayan, organların, kasların aktivitelerini düzenleyen bir organ sistemidir.

  Beyine sahip sistemi düşünce ve duygu üretmez veya iletmez. Süngerler dışında tüm çok hücreleri hayvanlarda bulunur. Beyin insan vücudunun en önemli organlarındandır. Sinir sisteminde bulunan hastalıklar; menenjit, şizofreni, Alzheimer hastalığı, kortikal görme bozukluğu, parkinson, epilepsi( Sara),Multiple Skleroz(MS) bunlar sinir sisteminde bulunan bazı hastalık çeşitleridir. Sinir sistemi iki bölümden oluşur merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi.
  1. Merkezi Sinir Sistemi
  Sinir sisteminin yönetici ve denetleyici kısmıdır. Kafatası ve omurga içindeki sinirsel organlardan oluşur.

  2. Çevresel Sinir Sistemi  Vücudu ağaç kökü şeklinde saran sinir liflerinden oluşur. Merkezi sinir sistemi ve vücut organları arasındaki sinirsel iletimi sağlar.


 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Sinir dokusu sinir sisteminin ana bileşenidir ve beyin ile omuriliklerinin vücut işlevlerinin ayarlar ve kontrol eder. Sinir sisteminin işlevleri, duyu girişi sağlama kasların ve zihinsel olayların işlevini sağlamadır.
+ Yorum Gönder