+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Genel Bilgiler Forumunda Fizikte ölçmenin önemi kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Fizikte ölçmenin önemi kısaca
  Fizikte ölçmenin önemi nedir

  Bütün deneylerde çıkan sonucu ölçmek gerekir, bazen kaba ölçümler yeterli olurken bazen çok hassas, atom düzeyinde ölçümler yapmak gerekir. Bazen de atomdan daha küçük parçaların varlığını kanıtlamak için onların etkilerine dayalı ölçümler yapmak gerekir. Fizik bilimi teorik bilgiler içermesine rağmen bu teorik bilgiler de deneysel sonuçlardan destek alır. Yani tamamen deneyler üzerine kurulu diyebiliriz, deney için de ölçüm şart olduğundan ölçümsüz bir fizik düşünülemez.

  alıntı
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Fizikte Ölçme Yapmak Neden Önemlidir

  Bir örnekle konuyu açıklayalım. Günümüzde üretilen bütün ürünlerin elde edilmesinde elektrik kullanılmaktadır. Elektrikle ilgili bütün veriler mutlaka ölçme araçlarıyla ölçülerek ayarlanmaktadır. Örneğin bir cihazın çalışma voltajı 220 volt iken başka bir cihazın çalışma voltajı 12 volt olabilmektedir. Eğer ölçme önemsenmeseydi birçok cihaz yanacaktı veya kullanılamayacaktı. Bundan dolayı bilimsel araştırmaların tamamında mutlaka farklı ölçme yöntemleri kullanılmaktadır.

  1)Bütün deneylerde çıkan sonucu ölçmek gerekir, bazen kaba ölçümler yeterli olurken bazen çok hassas, atom düzeyinde ölçümler yapmak gerekir. Bazen de atomdan daha küçük parçaların varlığını kanıtlamak için onların etkilerine dayalı ölçümler yapmak gerekir. Fizik bilimi teorik bilgiler içermesine rağmen bu teorik bilgiler de deneysel sonuçlardan destek alır. Yani tamamen deneyler üzerine kurulu diyebiliriz, deney için de ölçüm şart olduğundan ölçümsüz bir fizik düşünülemez.

  2)Öncelikle,duyu organlarımızın yanılacağını bilmemiz gerekir.
  Bu nedenle ölçme aracı kullanmak gerekir.
  Aracı kullanmayı bilmek gerekir.
  Duyu organlarımızın sağlıklı olması gerekir.
  Hangi koşullarda,ortamlarda vb ölçme yapılacağı ya da yapıldığının belirtilmesi gerekir( Çok sıcak ortamla soğuk ortamda ölçülen bir maddenin hacmi,uzunluğu alanı farklı olur.)

  3)Ölçüm dilinde, büyüklükler dünyadaki zaman, uzaklık, hız, enerji, momentum, kütle gibi ölçülebilen kavramlardır ve birimlerde onların miktarlarını betimlemek için kullanılır.Aslında büyüklük terimi ölçülen fiziksel büyüklüğün sınıfı manasında olsa da(uzunluk, zaman, kütle, momentum, enerji v.s.) terim ayrıca boyutlara da atıfta bulunur(örneğin “postalanan paketin boyutları 12″ x 8″ x 4″ dir.”).

  4)Temel büyüklükler: Metre,kg,Santigrat gibi bir başka büyüklüğe bağlı olmayanbüyüklüklerdir.Türetilmiş büyüklük: gr/cm3,N/m2=Paskal,dyn/cm=erg gibibüyüklükler türetilmiş büyüklüklerdir.

  5)
  Bilim camiasında kullanılan iki tip büyüklük vardır. Skaler ve Vektörel büyüklükler. Skaler büyüklükler herhangi bir yönü veya doğrultusu olmayan, sadece miktar belirten büyüklüklerdir. Uzunluk(m, cm), kütle(kg, gr), hacim(lt, cm3), zaman(s), sıcaklık(Co, enerji(J) gibi özellikler skaler büyüklükler ile ifade edilirler.

  Vektörel büyüklükler ise belirli bir başlangıç noktası,yönü, doğrultusu ve şiddeti(büyüklüğü) olan niceliklerdir. Hız, ivme, kuvvet, momentum, elektrik ve magnetik alan gibi fiziksel nicelikler vektörel büyüklüklerdir. Sadce bir büyüklüğü değil, bir yönü ya da yönelimi de ifade ettiklerinden özel kurallara göre toplanırlar. Fiziksel hesaplamalarda önemli bir yere sahiptirler

+ Yorum Gönder